Відкрита лекція судді Конституційного Суду України

31 травня 2019 року до Академії Державної пенітенціарної служби з відкритою лекцією завітав суддя Конституційного Суду України, доктор юридичних наук, професор Гультай Михайло Мирославович.

Лекція була присвячена актуальним питанням форм звернень до Конституційного Суду – «Конституційна скарга: новий інструмент захисту прав людини».

Михайло Мирославович у своїй доповіді наголосив, що конституційна скарга – це, в першу чергу, механізм, який дозволяє громадянам і юридичним особам за допомогою конституційного судочинства домогтися скасування дії закону або його окремих положень, якщо вони не відповідають Конституції. Практика скарг на закони, які не відповідають Конституції, є типовою і вона давно діє в багатьох країнах.

Цей інструмент направлений на формування суспільства відповідальних громадян, які маючи право негайно і легально знешкоджують причину неправомірних дій, що обмежують їх конституційні права. У ході лекції розкрито такі проблемні питання: доступ осіб до конституційного правосуддя, процедура захисту конституційних прав, законодавчі вимоги до конституційної скарги, права учасників конституційного впровадження.

Отже, завдяки конституційній скарзі з’явився інструмент, який дозволяє звичайним громадянам довести неконституційність закону або його положень, внаслідок чого закон перестане діяти, тобто бути законом.