Юридична клініка



Юридична клініка здійснює свою діяльність на громадських засадах і використовується як база для практичного оволодіння знаннями та проведення всіх видів практики здобувачів вищої освіти.

Метою юридичної клініки є:

– підвищення рівня практичних знань, умінь і навичок консультантів;

– забезпечення доступу представників соціально вразливих верств населення до правової допомоги;

– формування правової культури громадян;

– підготовка та навчання консультантів у дусі дотримання справедливості, принципів верховенства права, поваги до людської гідності;

– розширення співробітництва Академії із судовими, правоохоронними органами, органами юстиції, державної влади і місцевого самоврядування, з іншими установами й організаціями;

– впровадження в навчальний процес елементів практичної підготовки консультантів у сфері юридичних послуг.

 

Юридична клініка діє за принципами:

– поваги до права, справедливості, людської гідності;

– спрямованості на захист прав і свобод людини;

– гуманізму;

– законності та верховенства права;

– об’єктивності;

– безоплатності надання правової допомоги;

– конфіденційності;

– компетентності та добросовісності.

 

Юридична клініка у своїй діяльності керується Конституцією України, законодавством України, Статутом Академії, Стандартами діяльності юридичних клінік України та Положенням про юридичну клініку Академії.

Якісна практична підготовка майбутніх юристів – важливий напрям розвитку юридичної освіти. Однією з форм такої підготовки є діяльність юридичної клініки.

Основними напрямами нашої діяльності є:

  • надання безоплатної правової допомоги;
  • практичне навчання наших консультантів;
  • проведення заходів з правової освіти населення.

Для підвищення рівня своїх знань і навичок консультанти юридичної клініки беруть активну участь у різних заходах. Наприклад, організовують зустрічі з практиками різних професій (прокурорами, адвокатами, суддями, нотаріусами та ін.). Консультанти додатково відвідують воркшопи, тренінги й семінари, проводять круглі столи, є учасниками дебатів, турнірів, конкурсів юридичної спрямованості.

Юридична клініка Пенітенціарної академії України надає консультації в офлайн і онлайн-режимі, за необхідності можете звертатися до нас через соціальні мережі //www.facebook.com/urklinikaadpts або пишіть на ел. пошту: urklinikaadpts@gmail.com.

 

 

 

Освітній weekend для консультантів юридичної клініки

Ще одні вихідні промайнули з користю для дружної команди юридичної клініки «Equilibrium» Пенітенціарної академії України.

Керівник юридичної клініки Академії Антон СІКУН разом із куратором клініки Дмитром КИСЕЛЬОВИМ, консультантами старших курсів Юлією ФЕДОРОВОЮ та Олександром ВОРУШИЛОМ організували і провели 19 листопада на базі Aware Zone тренінгові заняття для консультантів юридичної клініки.

На заняттях розповіли про основи консультування клієнтів, обговорили різні аспекти діяльності клініки. Консультантів об’єднали в різні групи, і завдяки тренінгу вони могли практично спробувати себе і в ролі клієнтів, і в ролі консультантів.

Наприкінці заняття учасники-консультанти отримали рекомендації щодо покращення та вдосконалення своїх навичок, що в подальшому допоможе їм у роботі з клієнтами.


Розширюємо кордони консультування  

Консультанти юридичної клініки Пенітенціарної академії України Юлія Федорова, Андрій Паламар, Олександр Ворушило, Вікторія Суботович, Марія Єрофєєва разом з керівником Антоном Сікуном та куратором Дмитром Кисельовим здійснили онлайн-консультації в ДУ «Ізмаїльський слідчий ізолятор» для надання безоплатної правничої допомоги ув’язненим та засудженим.

Частину звернень узято до роботи, аби ретельніше підготувати відповіді та здійснювати подальший супровід справ.

Фінальний етап Міжнародного стажування для студентів UP на тему «Доброчесна публічна служба: міф чи реальність?»

Ефективне запобігання та протидія корупції забезпечує злагоджена роботи всіх державних органів. Першочерговим завданням в антикорупційній діяльності має стати забезпечення прозорості публічної служби. А генератором прогресу у справі формування майбутньої доброчесності публічних службовців, безперечно, може бути молодь.

Саме з метою популяризації серед молоді доброчесної публічної служби в Києві відбувся фінальний етап Міжнародного стажування для студентів UP на тему «Доброчесна публічна служба: міф чи реальність?». На цей захід були запрошені учасники Національного конкурсу юридичного есе UP 2023, які у своїх роботах розмірковували над питаннями доброчесності й антикорупції у публічній службі.

Конкурс, до якого приєдналася активна молоді України, тривав з травня по жовтень. До фінального етапу потрапили 5 кращих команд, серед яких – команда юридичної клініки «Equilibrium» Пенітенціарної академії України у складі керівника команди Антона Сікуна й учасників – Марії Єрофєєвої та Олександра Ворушила.

П’ять команд фіналістів презентували свої напрацювання за літо та розв’язували кейс із ситуаційною задачею. Учасники мали можливість пройти пробне тестування на знання законодавства для вступу на державну службу в центрі тестування Національного агентства України з питань державної служби, де показали гарний результат.


Турнір із судових дебатів для студентів-правників

Молодіжний комітет Національної асоціації адвокатів України UNBA NextGen провів турнір із судових дебатів, участь у якому брали студенти ЗВО, які готують юристів. У змаганнях взяла участь представниця юридичної клініки Академії Вероніка Збрицька.

Мета заходу – надання молодим юристам можливості набути практичних навичок з побудови правової позиції, написання процесуальних документів, ведення судової справи та виступу у судових засіданнях.

Студентів оцінювало журі у складі Владислава Богданова, Ірини Бутирської, Богдана Чижа під головуванням Юлії Сергет.

Вероніка була капітаном команди «Стражі правосуддя».

За результатами турніру здобула номінацію «Найкращий капітан». Тренери відзначили високий рівень знань нашої студентки з правових дисциплін та ораторського мистецтва і подякували Академії Державної пенітенціарної служби за рівень майстерності в підготовці студентів-правників.


Новий навчальний рік відкриває безліч можливостей для наших здобувачів освіти.

Нещодавно представники юридичної клініки «Equilibrium» Академії провели ознайомчу зустріч з майбутніми правниками та правницями 2-го курсу юридичного факультету. На занятті детально розповіли, чим займається юридична клініка та які здобутки та результати має, а також реальні юридичні справи, які стануть принагоді молоді Академії. Обговорили і плани на наступний навчальний рік.

Юним правникам запропонували доєднатись до лав клініцистів та стати частиною дружньої команди клініки Академії.


Як захищати права людини та розвивати ефективну судову систему в умовах війни, знаходити баланс між безпековими обмеженнями та захищеністю прав і свобод? Які виклики цифрової епохи трансформуватимуть верховенство права? На ці питання шукали відповіді під час Літньої школи «Реальний суд: роль судової влади у захисті прав людини під час війни та небезпеки», яка відбулась 21–25 серпня у Львові на базі Українського католицького університету за сприяння Програми підтримки ОСБЄ для України.

У Школі від Академії ДПтС взяв участь консультант юридичної клініки Equilibrium Олександр Ворушило.

Навчальний тиждень був насичений різноманітними заходами. До проведення занять залучено провідних українських викладачів і зарубіжних фахівців, зокрема суддів, професорів права та представників міжнародних правозахисних організацій.

Лектори Літньої школи розповіли юним правникам про особливості реалізації права на справедливий судовий розгляд в умовах воєнного стану, а також розібрали зі слухачами практичні аспекти правової аргументації й техніки написання судових рішень. Провели інтерактивну сесію з аналізом практичних кейсів щодо ефективності економічних санкцій проти фізичних та юридичних осіб в Україні. Окреслили проблематику цифрових прав та їх судового захисту, використання штучного інтелекту і його впливу на права людини в цифрову епоху.

Досвід навчання і взаємодія з креативними українськими та зарубіжними професіоналами – це ефективний результат роботи юристів-початківців у Школі. Незабутньої творчої атмосфери додала пізнавальна екскурсія «Львів юридичний».


Національний етап програми Міжнародного стажування для студентів юридичних клінік UP 2023 пройшов у формі конкурсу юридичного есе «Доброчесна публічна служба: міф чи реальність?».

До участі доєдналися Курсанти 3-го курсу юридичного факультету Олександр Ворушило та Марія Єрофєєва під керівництвом заступника начальника кафедри теорії та історії держави і права, конституційного права, керівника юридичної клініки Академії Антона Сікуна.

Представники від Академії презентували власне есе на тему «Формування доброчесності на публічній службі в Україні та перспективи на майбутнє» 27 червня. За оцінками експертної комісії юридичного есе та презентації учасники були відібрані до участі в офлайн-конкурсі з розв’язання правових кейсів у межах VI Міжнародного наукового конгресу Society of Ambient Intelligence 2023.

Організаторами заходу виступили Асоціація юридичних клінік України разом із партнерами – Національним агентством з питань державної служби, а також Проєктом USAID «Підтримка організацій-лідерів у протидії корупції в Україні «ВзаємоДія».


Юридична клініка Академії Державної пенітенціарної служби провела онлайн-консультацію для засуджених ДУ «Новгород-Сіверська установа виконання покарань № 31».

Консультанти Марія Єрофєєва, Вікторія Суботович, Олександр Ворушило, Вероніка Виштак, Вероніка Збрицька та Анастасія Сокол разом з керівником Антоном Сікуном і куратором Дмитром Кисельовим надали засудженим безоплатну правову допомогу.

Усього за допомогою звернулося три особи, яким надали роз’яснення стосовно питань, що їх цікавили. Частину звернень консультанти взяли для детального розгляду, аби підготувати більш точну відповідь.


Консультанти юридичної клініки Юлія Федорова та Андрій Паламар разом з керівником Антоном Сікуном та куратором Дмитром Кисельовим здійснили вихід до ДУ «Чернігівський слідчий ізолятор» для надання безоплатної правової допомоги ув’язненим та засудженим.

Усього звернулось 5 осіб, яким було надано роз’яснення щодо питань, які їх цікавили. Частину звернень взято до роботи, аби підготувати ретельніше відповіді.

15 травня в рамках тижня науки Наукове товариство Академії спільно з юридичною клінікою Академії «Equilibrium» провели дискусійну гру «6 капелюхів» для здобувачів вищої освіти третього та четвертого курсів юридичного факультету.
Метод «Шість капелюхів» – це психологічна рольова гра, сенс якої полягає в тому, щоб розглянути однакову проблемну ситуацію з шести незалежних одна від одної точок зору. Капелюх певного кольору передбачає вмикання відповідного режиму мислення, якого має дотримуватися учень або команда в момент аргументації своєї позиції у процесі дискусійної гри.
Темою гри обрали «Реформування кримінально-виконавчої системи України в умовах євроінтеграційних процесів». Учасників поділили на 6 команд по 2 особи. Під час заходу здобувачі вищої освіти ознайомилися зі Стратегією реформування пенітенціарної системи, оцінили переваги й недоліки реформування Державної кримінально-виконавчої служби та запропонували шляхи вдосконалення діяльності кримінально-виконавчої системи України.

21 квітня представники юридичної клініки «Equilibrium» Академії під керівництвом молодшого наукового співробітника відділу наукової діяльності та міжнародного співробітництва Дмитра Кисельова провели чергову онлайн-консультацію. Звернулася жінка з приводу надання роз’яснення щодо переведення засуджених осіб. Консультанти клініки – курсанти 3 курсу Юлія Федорова й Олександр Ворушило – згідно з нормами чинного законодавства надали роз’яснення щодо порядку та умов здійснення переведення засуджених осіб і запропонували допомогу в підготовці документів для звернення до відповідного органу виконання покарань.


У рамках співробітництва з ГO «МАRT» 3 квітня заступник начальника кафедри теорії та історії держави і права, конституційного права, керівник юридичної клініки Академії Антон Сікун разом з молодшим науковим співробітником відділу наукової діяльності та міжнародного співробітництва Дмитром Кисельовим провели робочу зустріч з юристом громадської приймальні ГО «MART». Під час зустрічі обговорили можливості створення та реалізації спільних проєктів. Зокрема, щодо залучення курсантів та студентів юридичної клініки Академії до спільного надання правової допомоги вразливим верствам населення, що має позитивно відобразитися на більш якісній підготовці здобувачів вищої освіти.


21 березня відбулася зустріч в онлайн-форматі представників юридичної клініки із заступником начальника Департаменту доктором юридичних наук, професором, полковником внутрішньої служби Андрієм Галаєм. Під час робочої зустрічі було оцінено стан юридичної клініки Академії. Андрій Галай поділився власним досвідом щодо розвитку юридичних клінік і надав пропозиції з удосконалення роботи та подальших напрямків праці. Усі зауваження та пропозиції взяли до уваги й винесли на обговорення серед представників юридичної клініки для покращення своєї діяльності.


20 жовтня відбувся збір учасників та охочих приєднатися до юридичної клініки Академії. Під час зустрічі керівник ЮК Антон Сікун привітав учасників, розповів про напрямки діяльності та завдання, поставлені на навчальний рік, враховуючи його особливості. Учасники обговорили певні моменти роботи юридичних клінік та ознайомилися з положенням про ЮК Академії.


18 жовтня 2021 року відбулась зустріч у рамках клубу Прав людини та Тижня громадянської освіти EENCE Civic Education Week 2021 “Art of Living Online”, співорганізатором якої виступила Академія Державної пенітенціарної служби.

У ході заходу учасники та учасниці мали можливість обговорити актуальні питання підтримки та захисту прав людини, громадянської освіти в межах екскурсії просвітницькою виставкою “Кожен має право знати свої права”. Долучились до зустрічі курсанти Академії, а також науково-педагогічні працівники кафедри теорії та історії держави і права, конституційного права.

Гідом виставки був керівник юридичної клініки Академії Антон Сікун.

Крім того, на заході можна було ознайомитися з роботою Освітнього дому прав людини та неформально поспілкуватися щодо співпраці для розвитку громадянської освіти.


06.10.2021 року в рамках практичної підготовки консультантів юридичної клініки Академії було проведено заняття з правової допомоги особам, що звернулись до юридичної клініки. Наші клініцисти опрацювали нормативно-правові документи, які необхідно використовувати під час правової допомоги. Також консультанти розглянули звернення від громадян, які звернулись за допомогою, опрацювали їх та відповідно до своїх повноважень надали консультації із правових питань.

Керівник юридичної клініки Сікун Антон Миколайович наголосив на дотриманні конфіденційності та нерозголошення інформації, отриманої під час консультації. Крім того, зауважив, що покращення практичних навичок під час надання консультацій в юридичній клініці може згодом бути корисним у професійній кар’єрі.


28 вересня 2021 року відбулось засідання консультантів юридичної клініки, на якому привітали нових її членів. Було обговорено особливості надання правової допомоги. Керівник юридичної клініки звернув увагу на нормативно-правові акти, які регулюють діяльність юридичної клініки, а також порядок ведення документації.

Консультанти провели практичне заняття з надання правової допомоги громадянам для новоприбулих колег.

Під час зустрічі обговорили подальші плани на наступний рік.


Протягом місяця збірна команда від Академії Державної пенітенціарної служби та НЮУ ім. Ярослава Мудрого – “Liquidators” змагалися в Хакатоні з реформи юридичної освіти. Захід був організований спільно з Лігою студентів асоціації правників та USAID. Від Академії брали участь – Олександр Васильченко та Антон Сікун.

Основна мета Хакатону – залучити здобувачів освіти до опрацювання проблем сучасної юридичної освіти та внесення пропозицій щодо їх вирішення. Кожна команда обирала конкретну проблему та описувала, як бачить її подолання. Протягом усіх етапів Хакатону команди постійно покращували свої напрацювання, додаючи та опрацьовуючи конкретні шляхи вирішення.

Для участі в реформуванні було залучено понад 170 учасників, 43 команди з усіх ЗВО України.

Команда Академії показала хороший результат та впевнено пройшла до півфіналу Хакатону.


У грудні 2020 року Armenian Progressive Youth NGO разом зі своїми партнерами з Австрії, Бельгії, Вірменії, Швеції та України провели тренінг «InclusiON NOW!». Група з 30 молодіжних працівників з 6 країн Східного партнерства пройшла онлайн-курс для молодіжних робітників та педагогів з країн Східного партнерства.

До складу цієї групи було відібрано старшого викладача кафедри теорії та історії держави і права, конституційного права Сікуна Антона Миколайовича. У рамках тренінгу учасники пройшли серію з 15 онлайн-курсів з тем: соціальні ідентичності та динаміка влади, комунікація, залучення та участь молоді в суспільних процесах тощо.

Над тренінговим курсом працювали Armenian Progressive Youth (Вірменія), IZ – Association for the Promotion of Diversity, Dialogue and Education (Австрія), AEGEE-Europe (Бельгія) та Fryshuset Foundation (Швеція), Білоруська студентська асоціація (Білорусь), Local Democracy Agency (Грузія), Foundation for Advancement (Молдова), СТАН \ STAN art group (Україна). Проєкт підтримано Eastern Partnership Civil Society Forum Re-granting Scheme (FSTP) та був профінансований Європейським Союзом.


12 листопада 2020 року керівник юридичної клініки Академії Сікун Антон Миколайович взяв участь у І Всеукраїнському форумі для викладачів/кураторів юридичних клінік «Юридичні клініки-провайдери безоплатної правової допомоги». Спікерами форуму виступили: Тетяна Бурак, старший радник з питань захисту прав споживачів фінансових послуг проєкту «Трансформація фінансового сектору», Юлія Ломжець, голова Асоціації юридичних клінік України, Петро Пацурківський, професор, декан юридичного факультету Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича та ін.

Під час форуму відбувся обмін досвіду роботи юридичних клінік. Обговорено, які виклики виникли під час карантинного режиму та шляхи їх вирішення. А також розглянуто питання щодо ролі юридичних клінік у системі юридичної освіти.


17.09.2020 року була проведена зустріч з аспірантами ад’юнктури (аспірантури) Академії Державної пенітенціарної служби, які працюють в органах прокуратури та консультантами юридичної клініки Академії Державної пенітенціарної служби. Під час зустрічі в.о. начальника відділу прокуратури Чернігівської області Барбарош Лариса Миколаївна та прокурор Чернігівської місцевої прокуратури Усенок Юлія Олегівна розповіли про особливості своєї роботи.

Найбільше консультантів зацікавило питання підтримання державного обвинувачення під час судового засідання. Їх ознайомили з нормативно-правовими актами, які регламентують роботу прокурорів. А також прокурор відділу підтримання обвинувачення в суді Лазоренко Євген Юрійович та прокурор відділу прокуратури Чернігівської області Помаз Ярослав Олександрович поділилися своїм практичним досвідом та розповіли про цікаві справи, які із задоволенням слухали консультанти. Загалом атмосфера заходу була позитивна, а головне, що консультанти отримали важливу для себе інформацію, яку зможуть використати в майбутньому.

Контакти

14000, м. Чернігів

Вул. Гонча, 34

Пенітенціарна академія України

Email: urklinikaadpts@gmail.com

Facebook: //www.facebook.com/urklinikaadpts

Графік прийому

Кожний четвер

(впродовж навчального процесу)

З 14:00 по 16:00

Нормативні документи