Реформа пробації: можливість обрати майбутнє

Про основні аспекти реформування пенітенціарної системи та актуальні питання розвитку пробації України – на Міжнародній науково-практичній конференції «Реформа пробації: можливість обрати майбутнє».

Конференція зібрала представників влади, судової системи, міжнародних та національних експертів, правників, представників громадських організацій задля обговорення перспектив розвитку прогресивного європейського підходу до виконання покарань, який надає можливість людям, що вчинили злочин, адаптуватись до життя у суспільстві й виправитися без позбавлення волі.

Одним з основних чинників успішного розвитку інституту пробації є його кваліфікований та вмотивований персонал. Пенітенціарна академія України – заклад вищої освіти, який займається ефективною та якісною підготовкою фахівців, які в майбутньому сприятимуть реформуванню й розвитку пенітенціарної системи та інституту пробації зокрема.

Про роботу Пенітенціарної академії України на заході розповіли в.о. ректора ПАУ Юлія ПЕТРОВСЬКА, в.о. завідувача кафедри підвищення кваліфікації персоналу пробації Крістіна СІРЕНКО і професор кафедри педагогіки та гуманітарних дисциплін ПАУ доктор педагогічних наук, професор Вікторія АНІЩЕНКО. Модератором заходу виступила директор Інституту професійного розвитку ПАУ Наталія НАУЛІК.

На конференції представники ПАУ окреслили основні програми, за якими в Академії здійснюється підготовка працівників пробації, використання сучасних підходів у викладанні, а також шляхи подальшого розвитку кафедри підвищення кваліфікації працівників пробації та Інституту професійного розвитку ПАУ. Зокрема визначили важливість подальшої співпраці з національними та зарубіжними партнерами для обміну найкращими пробаційними практиками, наголосили на активній науковій та дослідницькій діяльності науково-педагогічних працівників ПАУ, цифровізації та діджиталізації навчального процесу.

«Незважаючи на виклики в умовах повномасштабної агресії, які нині стоять перед Пенітенціарною академією України, наш заклад вищої освіти здатний забезпечити безперервність освітнього процесу, мінімізувати освітні втрати і максимально сприяє формуванню ефективної моделі підготовки та діяльності персоналу органів та установ пенітенціарної системи», – зазначила Юлія Петровська.

В.о. завідувача кафедри підвищення кваліфікації працівників пробації Крістіна Сіренко зазначила, що у складних умовах воєнного стану конференція без перебільшення стала науковою базою для дослідників, а також важливою подією в науковому житті непростого сьогодення. Професійне навчання впроваджується на підставі затвердженої Міністерством юстиції України освітньої програми, яка адаптована відповідно до сучасних викликів, форс-мажорних обставин. Наголосила, демонструючи презентацію, подальші вектори розвитку професійного навчання працівників Центру пробації, підкресливши актуальність залучення іноземних лекторів/спікерів до викладання та наукової діяльності та розширення співпраці з зарубіжними партнерами в програмах академічної мобільності, стажування, ознайомчих візитів.

Професор кафедри педагогіки та гуманітарних дисциплін ПАУ, доктор педагогічних наук, професор Вікторія Аніщенко виступила з доповіддю на тему «Підвищення рівня готовності фахівців-пробаціоністів до професійної діяльності як важливий напрямок розвитку пробації в Україні». Були висвітлені основні результати власного наукового дослідження, під час якого виокремлено набір м’яких надпрофесійних навичок (soft skills) персоналу пробації, володіння якими надає можливості фахівцям-пробаціоністам ефективніше виконувати свої службово-професійні обов’язки та досягати мети реалізації пробаційних програм у роботі з клієнтами пробації. Також доповідачкою були зазначені основні шляхи формування soft skills та їх ролі в підвищенні готовності пробаціоністів працювати в складних умовах сьогодення з різними категоріями клієнтів пробації. Виокремлені результати дослідження мають вагомий внесок у процес формування професіограми (профіля) фахівця-пробаціоніста і вдосконаленню системи пробаційної роботи в цілому в Україні.

Захід організували Міністерство юстиції України, Державна установа «Центр пробації» та Пенітенціарна академія України за підтримки проєкту ЄС «Право-Justice».