Право участі в реалізації НПМ
20 липня 2018 року Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Людмила Денисова вручила доручення на право участі в реалізації національного превентивного механізму проти катувань завідувачу кафедри теорії та історії держави і права, конституційного права, д-ру юрид. наук, доценту Шумній Л. П.
 
Доручення щодо участі разом з працівниками Секретаріату Уповноваженого в моніторингових візитах до місць несвободи в межах реалізації НПМ отримали 30 громадських моніторів із Житомирської, Чернігівської, Київської областей та м. Києва, а доручення на виконання функцій Уповноваженого – 15 регіональних координаторів.
 
Учасники зустрічі обмінялися думками щодо необхідності запровадження спеціалізації моніторів, висловили свої побажання в опрацюванні результатів моніторингових візитів.
 
ДЛЯ ДОВІДКИ.Національний превентивний механізм передбачений Факультативним протоколом до Конвенції проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження та покарання, який було прийнято 18 грудня 2002 року.
 
Україна ратифікувала Факультативний протокол 21 липня 2006 року. 9 серпня 2012 року було внесено до Верховної Ради України проект Закону України«Про внесення змін до Закону України “Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини” щодо національного превентивного механізму», яким на Уповноваженогопокладалисяфункціїнаціонального превентивного механізму. Зазначений Закон був прийнятий Верховною Радою України 2 жовтня 2012 року та набрав чинності 4 листопада 2012 року.
 
Головна ідея національного превентивного механізму полягає в запровадженні системи регулярних, незалежних відвідувань будь-якого місця, що перебуває під юрисдикцією та контролем держави, де утримуються чи можуть утримуватися особи, позбавлені волі, за розпорядженням державного органу чи за його вказівкою, або з його відома чи мовчазної згоди. Ці відвідування здійснюються з метою посилення, за необхідності, захисту таких осіб від катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження та покарання.
Моніторинговівідвідуваннямісцьнесвободинезалежнимиекспертамимаютьстримуючийвплив на державні органи й, відповідно, мінімізують ризик стати жертвою неналежного поводження та катування.