Новини Інституту



Тематична зустріч з нагоди відзначення Дня захисників і захисниць України, Дні козацтва та Дня Покрови Пресвятої Богородиці — у Пенітенціарній академії України.

У цей день вшановуємо сучасних захисників і захисниць України та українських героїв різних епох. Цей день — ще одна можливість подякувати Силам оборони України, усім тим, завдяки кому ми зберігаємо незалежність та маємо змогу жити.

Сьогоднішня подяка – щира і віддана, адже в кожного є рідні, друзі чи колеги, які стоять на передовій нашої країни і свободи.

Організатори: психолог сектора виховної роботи відділу кадрового забезпечення та виховної роботи Олена ДИКУН та персонал Інституту професійного розвитку Пенітенціарної академії України.

Бесіда “Швидка для іноземної”

З розвитком сучасних технологій переклад текстів стає все більш доступним та швидким. Однак як перевірити правильність перекладу та вдосконалити його? ☝️На допомогу приходять сучасні інструменти інформаційних технологій, що стали надійними помічниками у цьому процесі.

На бесіді «Швидка для іноземної» в.о. директора Інституту професійного розвитку ПАУ кандидат педагогічних наук, доцент Дмитро Покришень поділився своїм досвідом використання інструментів штучного інтелекту. Слухачі мали можливість ознайомитися з особливостями роботи цих програм та дізнатися про сучасні підходи до перекладу наукових та академічних текстів.

У ході заходу розглянули як швидко здійснювати машинний переклад; як використовувати інструменти штучного інтелекту для НЕмашинного перекладу текстів; можливості перекладу відео за допомогою AI-технологій; як здійснювати перевірку граматики та добір ключових слів у перекладі, а також детальніше розглянули інструменти, що можуть допомогти у вивченні англійської мови.

Такі зустрічі є особливо важливими для фахівців та здобувачів вищої освіти, які прагнуть покращити свої навички оперативного перекладу текстів та опанувати нові підходи до роботи з текстами за допомогою сучасних технологій.


Сучасний світ досить важко уявити без цифрових інструментів. Інформаційні технології надають можливість значно покращити і освітній процес, тому підготовка якісних цифрових дидактичних матеріалів є актуальним напрямом творчого пошуку авторських колективів.

20 вересня 2024 року в.о. директора Інституту професійного розвитку Пенітенціарної академії України Дмитро Покришень взяв участь у  Zoom-засіданні експертної групи Державної наукової установи Інститут модернізації змісту освіти з розгляду електронних підручників та посібників на надання відповідних грифів Міністерства освіти і науки України.


Круглий стіл у Кракові щодо розвитку програм навчання працівників пробації в Україні

Круглий стіл щодо розвитку програм навчання працівників пробації в Україні відбувся 11–12 вересня у Кракові (Республіка Польща).

Організатор заходу – Центр міжнародно-правового співробітництва (The Center for International Legal Cooperation (CILC). Модератор – Ханс ван ден Берг, менеджер проєкту Центру міжнародно-правового співробітництва CILC.

Від української сторони взяли участь: Олена Суботенко – заступниця директора Державної установи «Центр пробації»; Вікторія Ключ – начальниця відділу по роботі з персоналом Державної установи «Центр пробації»; Маргарита Поцелуйко – начальниця сектору взаємодії з міжнародними партнерами Державної установи «Центр пробації»; Наталія Верещінська – експертка Центру суддівських студій; Андрій Алєксєєв – експерт Центру суддівських студій. Від Пенітенціарної академії України в роботі круглого столу брав участь Володимир Пармінський – заступник директора Інституту професійного розвитку, який під час заходу презентував діяльність Інституту професійного розвитку ПАУ. 

Учасники від Нідерландів: Діан ден Гартіг – радниця з питань навчання і розвитку Академії пробації; Марк ван дер Грааф – тренер Служби пробації Нідерландів; Ель Мамун Лукілі – коуч/радник і тренер Служби пробації Нідерландів; Раймонд Свеннегюйс – радник з питань розробки політик і програм при Службі пробації Нідерландів; Доменіко Фоті – представник проєкту Центру міжнародно-правового співробітництва CILC. 

Учасники круглого столу презентували для розгляду Українську програму менторства: концепцію, дизайн та реалізацію. Служба пробації Нідерландів представила свою Програму наставництва, загальний огляд процесу адаптації, тренерів з контролю якості та супервайзерів з вивчення кейсів.

Під час заходу відбулося активне обговорення нідерландських програм та результатів програми менторства. Сторони визначили відповідні навички й теми для подальшого навчання.

У підсумку роботи круглого столу – професійної дискусії сторони домовились про подальшу співпрацю: розроблення тренінгу для тренерів/наставників, визначення спільних обов’язків нідерландських та українських наставників, інструкторів з якості та керівника навчання на основі кейсів; обговорили й визначили дизайн навчального тижня для тренінгу тренерів/наставників; участь у науково-практичних заходах з питань діяльності пробації в Україні та Нідерландах.

Змагання з багатоборства кінологів

Щорічні змагання кінологів установ виконання покарань, слідчих ізоляторів відбулись на Чернігівщині на базі державної установи «Менська виправна колонія (№ 91)» у період з 22.07.2024 по 25.07.2024 року.

В змаганнях взяли участь 15 кінологічних пар з установ Києва, Київської, Чернігівської, Черкаської та Житомирської областей.

За програмою змагань інспектори-кінологи ДКВС України разом зі своїми 🐕‍🦺 чотирилапими помічниками демонстрували рівень підготовки службових собак у навичках слухняності, захисту, уміння переслідувати людину по запаховому сліду, виявлення людини у вантажних автомобілях, подолання смуги перешкод.

В складі суддівської колегії в змаганнях з багатоборства кінологів брали участь викладач центру спеціальної підготовки інституту професійного розвитку Пенітенціарної академії України капітан внутрішньої служби Людмила БАРТЄНЄВА, начальник кінологічної служби військової частини 3027 Північного оперативно-територіального об’єднання Національної гвардії України підполковник Олександр ДЕНИСЮК, фахівець зі спорту – директор Центрального клубу собаківництва ТСО України Ірина ФЕДОСЕНКО та фахівець-кінолог Центрального клубу собаківництва ТСО України Валерія ПОДЗУБАНОВА.

Вибороли першість та стали переможцями змагань:

Державна установа «Бердичівська виправна колонія (№ 70)» – 1 місце.

Державна установа «Бердичівська виправна колонія (№ 70) – 2 місце.

Державна установа «Коростенська виправна колонія (№ 71) – 3 місце.

Ступінь підготовки та професіоналізму учасників змагань продемонстрував високий рівень службової кінології Державної кримінально-виконавчої служби України, що є важливим фактором забезпечення належного правопорядку в установах виконання покарань та слідчих ізоляторах.


“Закордонне стажування”

Стажування за кордоном – чудова нагода набути новий досвід, цінні знання та компетенції.

Викладач центру спеціальної підготовки Інституту професійного розвитку Пенітенціарної академії України Людмила Бартєнєва завершила програму стажування з кінології в місті Каунасі (Литовська Республіка) 🇱🇹.

Насичена програма охоплювала знайомство та обмін досвідом з провідними фахівцями кінологічного центру Baltijos Kinologijos Centras / Baltic Dog Training Center K-9 GROUP, кінологічного навчального центру Департаменту виконання покарань Литви в місті Маріямполе й фахових центрів у містах Клайпеда та Алітус.

Литовські колеги ознайомили з матеріально-технічною, навчальною базами, ветеринарними кабінетами, майданчиками для проведення занять, особливостями підготовки та застосування службових собак в установах виконання покарань Литви.

Кваліфіковані інструктори провели тренінг зі службовими собаками, розповіли про їхню методику підготовки, показали полігон для утримання собак, навчальні класи і приміщення для проведення занять з кінологами та собаками.

Досвід підготовки службових собак в Україні особливо зацікавив литовців.

Непересічність професії кінолога полягає в тому, що це справжнє покликання серця, любов та розуміння тварин, професійна майстерність. Тренінг об`єднав відданих своїй справі однодумців-фахівців.

Синергія взаємодії литовських 🇱🇹 та українських 🇺🇦 колег сприяла обміну цінним досвідом практиків-кінологів та зміцненню партнерських відносин.

«Емоційне вигорання та його профілактика»

Ресурсні активності та піклування про своє ментальне здоров’я в Пенітенціарній академії України.

🔰«Емоційне вигорання та його профілактика» — тема заняття з елементами тренінгу, яке провели для слухачів курсів первинної професійної підготовки ПАУ.

На занятті учасники разом з тренерами:
✨ вчилися розпізнавати перші ознаки емоційного та професійного вигорання;
✨ налагоджували комунікацію та міжособистісні стосунки зі своїми колегами;
✨ практикували вправи для відновлення внутрішніх ресурсів;
✨ віднаходили мотивацію та натхнення.

🌟👩‍🏫 Цінними лайфхаками ділились психолог сектору виховної роботи Лілія КОСТИШИНА і старший викладач центру спеціальної підготовки Інституту професійного розвитку ПАУ, куратор навчальної групи Поліна КОВАЛЬСЬКА.


Тренінг «Кризовий менеджмент в надзвичайних ситуаціях»

У ситуаціях кризи людина може відчувати себе розгубленою та безпорадною.

Як повернути собі контроль та розвинути навички оперативного реагування в подібних ситуаціях — на тренінгу «Кризовий менеджмент в надзвичайних ситуаціях» у ПАУ.

Заняття відбулось за ініціативи кафедри формування та розвитку професійної компетентності персоналу ДКВС України Інституту професійної підготовки ПАУ.

До проведення долучились професійні тренери:
👨‍🏫Юрій ЛУЦЕНКО — Голова ГО « Агенція Розвитку Проєктних Ініціатив», науковий співробітник Українського науково-методичного центру практичної психології і соціальної роботи НАПН України, практикуючий психолог, тренер;
👩‍🏫Марія МИКИТЕНКО — доктор філософії, тренер.

За підтримки запрошених експертів наші учасники мали змогу удосконалити свої навички подолання кризових ситуацій, опрацювати нові методики повернення контролю та підтримки внутрішніх ресурсів у умовах кризи.


Круглий стіл на тему «Особливості професійної діяльності персоналу ДКВС України в сучасних умовах».

У Пенітенціарній академії України відбувся круглий стіл на тему «Особливості професійної діяльності персоналу ДКВС України в сучасних умовах».

У заході взяли участь начальники установ виконання покарань та слідчих ізоляторів ДКВС України, перші заступники начальників установ, заступники начальників установ та слідчих ізоляторів з ВСПР, педагогічний склад центру спеціальної підготовки ПАУ та перемінний склад Інституту професійного розвитку ПАУ.

Круглий стіл дозволив учасникам обговорити важливі питання, зокрема:
📍умови відбування покарання;
📍особливості здійснення нагляду за засудженими чоловіками до довічного позбавлення волі;
📍несення служби персоналом установ виконання покарань із застосуванням засобів відеонагляду;
📍виконання покарання у виді пробаційного нагляду;
📍особливості надання домедичної допомоги персоналу в органах і установах виконання покарань ДКВС України;
📍поводження з військовополоненими.


Зустріч з Серджіо Гроссі

Робоча зустріч між представниками Пенітенціарної академії України і науковим співробітником Мадридського університету Комплутенсе та Інституту правових і філософських наук Сорбонни – Серджіо Гроссі (Sergio Grossi) відбулася 18 червня.

Презентуючи Пенітенціарну академію України таІнститут професійного розвитку, до учасників звернувся проректор з освітньо-наукової роботи Вячеслав Пузирний. Він підкреслив, що завданнямАкадемії є забезпечення ефективної та якісної підготовки працівників для пенітенціарної системи – фахівців нової формації, які своєю професійною діяльністю будуть впроваджувати реформи згідно зіСтратегією реформування пенітенціарної системи на період до 2026 року.Академіярозширює кордони міжнародної співпраці з метою обміну знаннями та найкращими практиками для транскордонного обміну.

Доктор Гроссі презентував міжнародне порівняння зразкових практик освіти та реінтеграції осіб, які перебувають у місцях позбавлення волі. Він проводить дослідження в різних престижних установах, зокрема в Центрі вивчення насильства в Сан-Паулу, Федеральному університеті Флуміненсе (UFF) у Ріо-де-Жанейро, Паризькому університеті Нантер, Падуанському університеті та Болонському університеті. Видатні професійні досягнення Гроссі охоплюють кілька сфер у галузі кримінології та пенітенціарної освіти.

Представники Інституту професійного розвитку презентували наукові дослідження організації загальноосвітнього і професійно-технічного навчання засуджених в Україні. Під час обговорення було зауважено, що навчання засуджених проводиться в різних напрямах: ІТ, лінгвістика, маркетинг, робота з персоналом та інше, залежно від рівня освіти і задатків в’язня, на основі безкоштовного програмного забезпечення Google Meet та Zoom. Це дозволяє проводити одночасне навчання в’язнів різних режимів тримання, оскільки фізично вони не контактуватимуть один з одним. Після проходження навчання в’язні отримують той рівень освіти й навичок, що дозволить їм працевлаштуватися за обраною спеціальністю.

Між представниками ПАУ і доктором Гроссі було обговорено напрями подальшої співпраці, серед яких – проведення доктором Гроссі для слухачів Інституту професійного розвитку та здобувачів вищої освіти гостьової лекції, присвяченої пенітенціарній освіті в сучасному світі, що постійно змінюється, розглядаючи інноваційні підходи, кращі практики та нові тенденції.


Міжкафедральний круглий стіл«Особливості соціально-виховної роботи з особами, засудженими за колабораційну діяльність в місцях позбавлення волі та пробації»

Міжкафедральний круглий стіл на тему «Особливості соціально-виховної роботи з особами, засудженими за колабораційну діяльність у місцях позбавлення волі та пробації» відбувся в Пенітенціарній академії України 12 червня.

Організували і провели круглий стіл представники кафедри формування та розвитку професійної компетентності персоналу ДКВС України спільно з кафедрою підвищення кваліфікації працівників пробації Інституту професійного розвитку ПАУ.

У заході взяли участь і запрошені фахівці-практики. Зокрема, Віталій ШКОЛА – перший заступник начальника Державної установи «П’ятихатківська виправна колонія» № 122, який окреслив важливі аспекти соціально-виховної роботи із засудженими за колабораційну діяльність у місцях позбавлення волі.Начальниця Чернігівського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» Юлія МЕХ виступила з темою про особливості соціально-виховної роботи із суб’єктами пробації, засудженими за колабораційну діяльність.


Навчальний серіал про поводження з військовополоненими 


Перший випуск кінологів в Пенітенціарній академії України

Особлива подія в Пенітенціарній академії України!

18 травня Інститут професійного розвитку ПАУ вперше випустив 27 здобувачів освіти за професією 6129 «Кінолог» на другому (базовому) рівні професійної (професійно-технічної) освіти за спеціалізацією «кінологи з розшуковими собаками відділів режиму і охорони слідчих ізоляторів та відділів охорони установ виконання покарань, таборів для тримання військовополонених».

Упродовж трьох місяців кінологічні тандеми опановували теоретичну базу і здобували практичні навички з пошуку людини за її запаховим слідом, навички слухняності та захисту.

За результатами навчання здобувачі освіти пройшли державну кваліфікаційну атестацію, на якій члени комісії розглянули підсумкові оцінки успішності, результати виконання кваліфікаційних пробних робіт, письмові екзаменаційні роботи та провели перевірку практичних умінь і навичок кінологічних пар.

Очолював атестацію голова комісії Руслан СУХОРАБ, начальник ДУ «Хмельницький слідчий ізолятор», полковник внутрішньої служби.

Атестація рівня знань і вмінь підтвердила високий рівень професійної підготовки наших випускників та їх уміння синхронно працювати зі своїми чотирилапими вихованцями.

Бажаємо нашим випускникам легкої та успішної служби в мирній і незалежній Україні!


Тренінг «Конфлікт. Техніки безконфліктного спілкування та ефективної комунікації»

Коли ми конфліктуємо, наш емоційний стан значно погіршується. Тож варто знати певні правила поведінки під час конфлікту, які допоможуть обрати правильну позицію та налагодити спілкування.

У Пенітенціарній академії України пройшов тренінг на тему «Конфлікт. Техніки безконфліктного спілкування та ефективної комунікації». Заняття провели викладачі центру спеціальної підготовки Інституту професійного розвитку ПАУ 16 травня.

Окрім педагогічних і науково-педагогічних працівників Академії, у заході взяли активну участь представники Державної установи «Кам’янська виправна колонія (№ 34)», Південного, Заводського та Дніпровського районних відділів Державної установи «Центр пробації» у Дніпропетровській області, Департаменту освіти Кам’янської міської ради, благодійної організації «Вільна зона» (FreeZone), мобільної бригади (39.1) соціально-психологічної допомоги міста Кам’янського, громадської організації «МАРТІН-клуб».

Учасники тренінгу розширили свої знання про конфлікт, шукали конструктивні способи розв’язання конфліктів, навчалися використовувати у спілкуванні з іншими людьми ефективні тактики і стратегії поведінки у конфліктних ситуаціях.


Тренінг «Стресостійкість: формування стресостійкості в надзвичайних ситуаціях»

«Стресостійкість: формування стресостійкості в надзвичайних ситуаціях» – тренінг, що відбувся в Пенітенціарній академії України.

Захід організували науково-педагогічні працівники кафедри підвищення кваліфікації працівників пробації за ініціативи та участі в.о. директора Інституту професійного розвитку Володимира Пармінського.

Тренінг провели для слухачів підвищення кваліфікації – начальників, заступників, старших інженерів та інженерів відділів інженерно-технічних засобів охорони, зв’язку та інформатизації та старших інспекторів з груп мобілізаційної роботи установ виконання покарань та слідчих ізоляторів ДКВС України.

До участі також долучились працівники відділу організації навчання та методичної роботи і відділу формування та супроводу освітніх програм ПАУ.

Мета тренінгу –розвинути здібності справлятися зі стресовими ситуаціями, виявляти причини стресових станів, оволодіти способами виходу зі стресу, підвищити рівень стресостійкості.

Захід був насичений практичними завданнями, техніками і вправами, спрямованими на ознайомлення учасників з правилами і принципами першої емоційної підтримки.

Під час тренінгу розглянули ознаки стресу (фізіологічні, емоційні, поведінкові, інтелектуальні), вплив стресу на різні типи особистості та його наслідки. Учасники заходу отримали рекомендації, як вести підтримувальні бесіди з особами, що зазнали впливу травмувальних подій; дізналися про ефективні способи швидкого відновлення після стресової ситуації, формули самоконтролю, способи виходу зі стресового стану і фактори управління стресом.

Отримані нові дієві знаннята практичні навички самодопомоги у стресових ситуаціях сприятимуть успішному відновленню після стресових і травмувальних подій. Адже вчасно надана психологічна допомога дуже важлива, вона зміцнює нашу стійкість і згуртованість.


Тренінгове заняття «Стрес у повсякденному житті. Способи регуляції емоційного стану»

Перманентна напруга, емоційні переживання та постійний неспокій негативно впливають на нашу психологічну стійкість і внутрішні почуття.

В Пенітенціарній академії України розглянули основні способи подолання стресу на тренінговому занятті «Стрес у повсякденному житті. Способи регуляції емоційного стану».

Тренінг провели психолог сектору виховної роботи Лілія КОСТИШИНА і старший викладач центру спеціальної підготовки Поліна КОВАЛЬСЬКА для слухачів, які проходять курс первинної професійної підготовки в ПАУ.

Заняття дало можливість учасникам ознайомитися з психологічними прийомами подолання стресових ситуацій, особливостями застосування творчості, зокрема арттерапії, в психологічній допомозі, а також відновитись, відпочити та заспокоїтись.


Тренінг спільно зі спеціалістами-кінологами Балтійського кінологічного центру Литовської Республіки

«Актуальні питання підготовки службових собак в умовах воєнного стану» – тема практичного тренінгу, який було проведено 01–03 травня в Пенітенціарній академії України спільно зі спеціалістами-кінологами Балтійського кінологічного центру Литовської Республіки.

Президент Baltijos Kinologijos Centras Литовської Республіки Вітаутас ГУСТАЙТІС ознайомив учасників тренінгу з основними напрямами підготовки собак для захисту чи переслідування людини за її запаховим слідом, а також з процедурою підбору та тестування собак. Учасники опрацювали отримані знання на практичному занятті та випробували свої навички в змаганнях серед кінологічних команд Державної кримінально-виконавчої служби України.

За результатами гри переможці отримали відзнаки і призи, а всі учасники заходу – яскраві емоції, заряд бадьорості та чудовий настрій.

Тренінг організовано спільними зусиллями Департаменту з питань виконання кримінальних покарань та Пенітенціарної академії України.


Міжнародна науково-практична конференція «Реформа пробації: можливість обрати майбутнє»

Про основні аспекти реформування пенітенціарної системи та актуальні питання розвитку пробації України – на Міжнародній науково-практичній конференції «Реформа пробації: можливість обрати майбутнє».

Конференція зібрала представників влади, судової системи, міжнародних та національних експертів, правників, представників громадських організацій задля обговорення перспектив розвитку прогресивного європейського підходу до виконання покарань, який надає можливість людям, що вчинили злочин, адаптуватись до життя у суспільстві й виправитися без позбавлення волі.

Одним з основних чинників успішного розвитку інституту пробації є його кваліфікований та вмотивований персонал. Пенітенціарна академія України – заклад вищої освіти, який займається ефективною та якісною підготовкою фахівців, які в майбутньому сприятимуть реформуванню й розвитку пенітенціарної системи та інституту пробації зокрема.

Про роботу Пенітенціарної академії України на заході розповіли в.о. ректора ПАУ Юлія ПЕТРОВСЬКА, в.о. завідувача кафедри підвищення кваліфікації персоналу пробації Крістіна СІРЕНКО і професор кафедри педагогіки та гуманітарних дисциплін ПАУ доктор педагогічних наук, професор Вікторія АНІЩЕНКО. Модератором заходу виступила директор Інституту професійного розвитку ПАУ Наталія НАУЛІК.

На конференції представники ПАУ окреслили основні програми, за якими в Академії здійснюється підготовка працівників пробації, використання сучасних підходів у викладанні, а також шляхи подальшого розвитку кафедри підвищення кваліфікації працівників пробації та Інституту професійного розвитку ПАУ. Зокрема визначили важливість подальшої співпраці з національними та зарубіжними партнерами для обміну найкращими пробаційними практиками, наголосили на активній науковій та дослідницькій діяльності науково-педагогічних працівників ПАУ, цифровізації та діджиталізації навчального процесу.

«Незважаючи на виклики в умовах повномасштабної агресії, які нині стоять перед Пенітенціарною академією України, наш заклад вищої освіти здатний забезпечити безперервність освітнього процесу, мінімізувати освітні втрати і максимально сприяє формуванню ефективної моделі підготовки та діяльності персоналу органів та установ пенітенціарної системи», – зазначила Юлія Петровська.

Захід організували Міністерство юстиції України, Державна установа «Центр пробації» та Пенітенціарна академія України за підтримки проєкту ЄС «Право-Justice».


Можливості цифровізації пенітенціарної системи

Дискусійний майданчик «Можливості цифровізації пенітенціарної системи» провели в онлайн-режимі на базі Інституту професійного розвитку Пенітенціарної академії України 25 квітня. Організатор заходу – кафедра формування та розвитку професійної компетентності персоналу ДКВС України Інституту професійного розвитку ПАУ.

Науково-педагогічні працівники кафедри разом зі слухачами обговорили актуальні питання, що стосуються перспектив подальшої цифровізації пенітенціарної системи, основних напрямів використання інформаційних технологій у системі ДКВС України, можливих ризиків, пов’язаних з цифровізацією.


Всеукраїнський день психолога в ПАУ став чудовою нагодою нагадати про важливість самоповаги й піклування про себе.

«Підтримка психоемоційного здоров’я особистості у стресових ситуаціях» – тема тренінгового заняття, яке провели психолог сектору виховної роботи Лілія Костишина і доцент кафедри формування та розвитку професійної компетентності персоналу ДКВС України Вадим Жулковський. До заняття долучились слухачі, які проходять курс первинної професійної підготовки в ПАУ.

На тренінгу учасники опрацьовували вправи та методики, які домогають емоційно розвантажитись та подолати негативні психоемоційні стани, що особливо важливо в умовах, коли стреси й виклики чатують на кожному кроці.


Нині кожен з нас знає, що таке стан стресу і необхідність в емоційній підтримці.

Кризові ситуації трапляються постійно, призводять до соціальних і психологічних наслідків, які порушують звичний плин нашого життя, підвищують рівень повсякденного стресу. Незалежно від масштабу кризових подій люди, які потрапили під їх вплив, мають потребу в першій психологічній допомозі. Надати її може кожен, хто має відповідні навички.

Колектив Інституту професійного розвитку взяв активну участь у тренінгу з отримання навичок надання першої психологічної допомоги, організованому Товариством Червоного Хреста України (місто Хмельницький).

Учасники тренінгу мали можливість дізнатися більше про реакцію людей на кризові події: ознайомилися з основними принципами надання першої психологічної допомоги, розглянули методику «Дивитися. Слухати. Направляти», відпрацювали складні реакції на ситуації, попрактикувалися в наданні першої психологічної допомоги людям, які перебувають у стані дистресу.

Турбуймося про себе, своїх колег та близьких!


Імплементація міжнародних стандартів поводження з військовополоненими у місцях їх тримання  в Україні

Хто такі військовополонені та комбатанти? Який їх правовий статус? Що ми знаємо про умови тримання військовополонених та вимоги норм МГП? Ці та ряд інших питань щодо норм Женевської конвенціїї III обговорили директор Інституту професійного розвитку ПАУ Наталія НАУЛІК та студенти четвертого курсу юридичного факультету Київського університету інтелектуальної власності та права Національного університету «Одеська юридична академія» в рамках гостьової лекції.

Під час лекції-дискусії застосовано інноваційні методи навчання із застосуванням інтерактивних методик проведення лекцій, що зумовлює високий рівень сприйняття та засвоєння студентами матеріалу та можливість застосування аналітичного мислення для формування власних висновків на основі аналізу норм Міжнародного гуманітарного права.


Тематичний захід «Булінг. Його види, форми та наслідки» в Чернігівській ЗОШ І-ІІІ ступенів № 30

Є теми, про які не можна мовчати. Булінг або цькування — одна з таких тем, яка може мати трагічні наслідки.

Про системні та свідомі дії у вигляді залякування, знущань та інших форм агресії говорили з учнями 6-х класів Чернігівської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 30 під час тематичного заходу «Булінг. Його види, форми та наслідки». Заняття провів старший викладач Інституту професійного розвитку Пенітенціарної академії України Володимир БАРАХТА на запрошення адміністрації школи.

Під час заходу учасники розібрали:

  • види булінгу та його негативний слід на життя тих, хто з ним стикався;
  • методи боротьби та запобігання цькуванню;
  • особливості поширеного нині кібербулінгу;
  • законодавча відповідальність для кривдників сьогодні.

Вкрай важливо разом створювати середовище поваги та розуміння, де кожна людина відчуває себе в безпеці та цінується. Ознайомлення дітей та підлітків з проявами та наслідками цього виду насильства — це значний крок до викорінення невиправданої жорстокості та створення більш доброзичливого суспільства в майбутньому.


Змагання до Дня кінолога

Хто краще знаходить спільну мову зі своїми хвостатими вихованцями?

До Дня кінолога України в Пенітенціарній академії України відбулися змагання між слухачами-кінологами.

Кінологи ПАУ разом зі своїми собаками демонстрували майстерність у подоланні смуги перешкод, навичках співпраці, виконанні команд і затримки правопорушника.

Турнір став блискучою нагодою підвищити рівень професійної підготовки молодших інспекторів-кінологів, обмінятися досвідом, визначити рівень готовності до виконання службових завдань та вдосконалити навички виховання розшукових собак. Після завершення змагань найкращі команди отримали нагороди.


Міжкафедральний круглий стіл

«Профілактика та запобігання вживання наркотичних речовин серед засуджених осіб. Ефективність волонтерства пробації в роботі з цією категорією осіб» – тема міжкафедрального круглого столу, що відбувся 28 березня в Пенітенціарній академії України. 

У заході взяли участь здобувачі вищої освіти, слухачі Інституту професійного розвитку ПАУ та педагогічний склад Пенітенціарної академії України.

Учасники заходу обговорили актуальні питання, що стосувалися протидії вживання наркотичних речовин серед засуджених осіб, запобігання рецидиву злочинності шляхом впливу на сприйняття та поведінку засуджених. Також зосередили увагу на важливості волонтерства пробації, що може бути ефективним інструментом у роботі із засудженими особами, спрямованим на запобігання вживання наркотиків та зниження ризику рецидивної злочинності.

Організували і провели круглий стіл кафедра формування та розвитку професійної компетентності персоналу ДКВС України Інституту професійного розвитку і кафедра кримінального, кримінально-виконавчого права та кримінології.


Профорієнтаційна діяльність

Протягом 29 лютого і 01 березня 2024 року заступник директора Інституту професійного розвитку Пенітенціарної академії України Сергій ТЮФТІЙ і доцент кафедри формування та розвитку професійної компетентності персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України кандидат юридичних наук Руслан КУБРАК провели низку зустрічей з майбутніми випускниками закладів освіти міста Кам’янського з метою їх інформування про Пенітенціарну академію України й умови вступу та навчання.
До зустрічей долучились близько 300 учнів, які в майбутньому можуть стати курсантами або студентами академії. 


Всеукраїнське науково-педагогічне підвищення кваліфікації 

Всеукраїнське науково-педагогічне підвищення кваліфікації «Професійний розвиток: методологічна основа та інноваційні технології» пройшла завідувач кафедри підвищення кваліфікації працівників пробації кандидат економічних наук, доцент Крістіна Сіренко з 1 січня по 11 лютого.

Професійна програма підвищення кваліфікації розроблена з урахуванням новітніх науково-обґрунтованих підходів до організації навчання дорослих, досягнень психолого-педагогічних, соціальних та поведінкових наук, спрямована на розвиток психолого-педагогічної, комунікативної, інформаційно-комунікаційної компетентностей, удосконалення практичних умінь і навичок інтерактивної взаємодії та професійно-особистісного розвитку для підвищення ефективності професійного спілкування та здійснення педагогічної діяльності.

Під час підвищення кваліфікації були проведені навчальні курси «Професійний розвиток викладача – запорука якісного освітнього процесу», «Інноваційне навчально-методичне забезпечення навчальних дисциплін» та «Інтерактивні інструменти у викладанні навчальних дисциплін».

Навчальне навантаження складало 6 кредитів ECTS (180 годин) і розподілялось по 6 годин кожен день протягом 6 робочих тижнів.Організатори науково-педагогічного підвищення кваліфікації – Науково-освітній центр професійного розвитку Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, Центр українсько-європейського наукового співробітництва, Комісія з питань юридичної освіти та обізнаності.


Персонал і слухачі Центру спеціальної підготовки Інституту професійного розвитку Пенітенціарної академії України з 27 і 28 лютого 2024 року здійснили добровільну донацію крові на безоплатній основі до Дніпропетровської обласної станції переливання крові м.Кам’янське.
Викладачі та слухачі, які мають чуйні серця, здали більше 70 доз крові, і це більше, ніж просто цифра – це врятовані життя наших захисників, це висловлення справжньої любові та турботи до України.


23 лютого слухачі центру спеціальної підготовки Інституту професійного розвитку персоналу ДКВС україни Пенітенціарної академії України відвідали виставу Академічного музично- драматичного театру ім.. Лесі Українки м. Кам’янське. «За двома зайцями»

Однойменна п’єса М. Старицького про історію женихівства спритного пройдисвіта Свирида Петровича Голохвостого, хоч і написана більше ста років тому, але актуальна, як ніколи. Не перевелися й не переведуться шукачі легкої наживи за рахунок перспективного одруження. Невігластво і дурість продовжують ховатися за маскою освіченості. Пліткарі продовжують пліткувати, підміняючи реальні цінності вигаданими. Як все це знайомо сучасному суспільству!

Колоритний гумор, кумедні типажі, динамічний сюжет зробили «комедію із міщанського побуту зі співами і танцями» справжнім народним хітом. Вистава “За двома зайцями” – переможець Фестивалю-конкурсу на вищу театральну нагороду Придніпров’я “Січеславна -2017” в номінації “Краща музична вистава”


Навчання за загальною професійною програмою підвищення кваліфікації «Психологічна реабілітація та позбавлення посттравматичного стресового розладу «Зростаюча особистість – зцілене суспільство» відбулося 21–22 лютого в Національному центрі ділового і культурного співробітництва «Український дім» (м. Київ). Ініціювала і провела захід Швейцарська неурядова організація «Міжнародні проєкти». Спікер – Доктор Робі Сондереггер, який виступав з лекціями на семінарах перед більш ніж 1,5 мільйонами людей у 25 країнах світу.

Від Пенітенціарної академії України це навчання пройшли і отримали сертифікати, навчальні посібники для тренерів й робочі зошити Наталія Наулік – директор Інституту професійного розвитку; Оксана Мірошниченко – начальник кафедри психології, полковник внутрішньої служби; Крістіна Сіренко – завідувач кафедри підвищення кваліфікації працівників пробації Інституту професійного розвитку; Тетяна Децюк – доцент кафедри підвищення кваліфікації працівників пробації Інституту професійного розвитку ПАУ.

Психологічна реабілітація та позбавлення посттравматичного стресового розладу «Зростаюча особистість – зцілене суспільство» має на меті допомогти людям, які пережили критичну стресову ситуацію і трагічні обставини, краще зрозуміти такий досвід, отримати знання, навички, сміливість для того, щоб соціально зростати і психологічно стабілізуватися незалежно від особистих викликів.

Програма базується на етичних принципах і наукових дослідженнях питань подолання посттравматичного стресового розладу. Компоненти програми, яка містить 8 модулів, пов’язані між собою, що вимагає послідовного проходження кожного модуля, спрямованого на формування сильних сторін характеру і ключових компетентностей для загального здоров’я та благополуччя. 

Понад 300 тисяч осіб з постраждалих від війни країн Африки, Азії, Близького Сходу опанували цю програму. Її використовували представники урядів, корпорацій, громадських організацій, релігійних установ, закладів освіти, і попит на реалізацію продовжує зростати. 


21 лютого 2024 року заступник директора Інституту професійного розвитку Пенітенціарної академії України Сергій ТЮФТІЙ і доцент кафедри формування та розвитку професійної компетентності персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України кандидат юридичних наук Руслан КУБРАК взяли участь у робочій зустрічі з директором департаменту освіти Кам`янської міської ради Наталією РЕВОЮ.
Під час зустрічі була презентована інформація про Пенітенціарну академію України, умови вступу та навчання, наданий рекламний матеріал для розповсюдження серед освітян.
Досягнуто домовленості щодо подальшої співпраці в напрямку профорієнтаційної роботи з закладами освіти міста та попередньо визначені дати проведення зустрічей з випускниками закладів освіти та їх батьками.


Участь у роботі Круглого столу – професійній дискусії з питань посилення інституту громадських робіт

Круглий стіл – професійна дискусія з питань посилення інституту громадських робіт відбувся 19-20 лютого в м. Кракові (Республіка Польща). Організатор заходу – нідерландський Центр міжнародного правового співробітництва (Center for Internаtional Legal Cooperation). 

Від української сторони взяли участь – перший заступник директора Державної установи «Центр пробації» Олег МЕЛЬНИЧЕНКО; заступник директора Державної установи «Центр пробації» Віктор ВАСЮК; заступник директора Державної установи «Генеральна дирекція ДКВС України» Юрій СТЕЦЕНКО; начальник філії Державної установи «Центр пробації» у Львівській області Богдан ГЕДЗ.

Від Пенітенціарної академії України в роботі Круглого столу – професійній дискусії взяла участь директор Інституту професійного розвитку Наталія НАУЛІК, яка під час заходу презентувала діяльність Інституту професійного розвитку ПАУ. 

Учасники Круглого столу обговорили основні аспекти навчання працівників пробації в Україні, а також особливості підвищення кваліфікації працівників пробації Нідерландів. Не оминули увагою спільне та відмінне в організації навчання, розробці та змісті програм підвищення кваліфікації. 

У підсумку роботи Круглого столу – професійної дискусії сторони домовились про подальшу співпрацю: розроблення навчальних програм та тренінгів для працівників пробації в Україні, обмін досвідом щодо методології організації навчання працівників пробації, спільні заходи з навчання тренерів, участь у науково-практичних заходах з питань діяльності пробації в Україні та Нідерландах.


Залучення до участі в освітньому процесі персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України керівників та фахівців центральних органів виконавчої влади, провідних науковців і практиків є одним з головних завдань Інституту професійного розвитку Пенітенціарної академії України. 

Серед прикладів такої співпраці – гостьова лекція на тему «Організація проведення технічних оглядів будівель і споруд та проведення їх ремонтів», яку 20 лютого провів заступник начальника відділу інжинірингової діяльності Генеральної дирекції Державної кримінально-виконавчої служби України Володимир Ярмак.


Сьогодні кожен українець згадує Майдан, велику людську відвагу, надзвичайну громадянську самовідданість й нескореність тих, кому Україна завдячує Незалежністю.

Заступник директора Інституту професійного розвитку Пенітенціарної академії України Сергій ТЮФТІЙ взяв участь у заходах, присвячених 10-й річниці вшанування Героїв Небесної Сотні у м.Кам’янське. Разом із міським головою Андрієм Білоусовим, начальником районної військової адміністрації Олегом Гапічем і головою районної ради Максимом Чехутою поклали квіти біля Меморіалу на Алеї Пам’яті полеглим захисникам.


Профорієнтаційні заходи серед учнів 11-х класів спеціалізованих загальноосвітніх шкіл № 7 та № 12, ліцею № 9 Хмельницької міської ради провели 9 лютого доцент кафедри формування та розвитку професійної компетентності персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України Інституту професійного розвитку Вадим Жулковський, психолог сектору виховної роботи відділу кадрового забезпечення та виховної роботи Лілія Костишина і старший інспектор режимно-стройової служби Олександр Масловський.

Майбутні абітурієнти ознайомились зі спеціальностями, яким навчають у Пенітенціарній академії України, специфікою та перевагами навчання, а також умовами вступу. Усіх  охочих запросили на День відкритих дверей, який відбувся в ПАУ 17 лютого. Старшокласники отримали буклети з необхідною для вступників інформацією. Наприкінці зустрічі учні ставили організаторам заходу актуальні питання, на які отримали вичерпні відповіді.


Круглий стіл на тему «Ключові елементи успішної системи пробації»

Круглий стіл на тему «Ключові елементи успішної системи пробації», присвячений 9-й річниці ухвалення Закону України «Про пробацію», було проведено 5 лютого на базі філії Державної установи «Центр пробації» в Чернігівській області.

У заході взяли участь заступник начальника Інституту професійного розвитку Володимир Пармінський, представники кафедри підвищення кваліфікації працівників пробації Наталія Дудка і Олександр Косов, представники кафедри педагогіки та гуманітарних дисциплін Наталія Разумейко та Вікторія Аніщенко, а також представники кафедри формування та розвитку професійної компетентності персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України Олександр Ткаченко та Людмила Олефір спільно з практичними працівниками Чернігівського районного відділу філії ДУ «Центр пробації» в Чернігівській області.

Учасники обговорили низку питань щодо ключових елементів розвитку сучасної системи пробації в Україні, що сприяють створенню ефективної та успішної системи пробації, яка є пріоритетним напрямом у реабілітації і ресоціалізації осіб, які перебувають на обліку в уповноважених органах з питань пробації.


9-та річниця Закону України «Про пробацію»

З нагоди 9-ї річниці ухвалення Закону України «Про пробацію» представники Пенітенціарної академії України 5 лютого привітали директора Державної установи «Центр пробації» Олега ЯНЧУКА і колектив установи, а також філію Державної установи «Центр пробації» в Чернігівській області.

Висловлюємо своїм партнерам щиру подяку за плідну співпрацю у формуванні професійної підготовки персоналу уповноважених органів з питань пробації, спрямованої на вдосконалення фахової майстерності та професійний розвиток для забезпечення безпеки суспільства та за результативну спільну роботу у формуванні наукових знань про організаційно-правові засади діяльності інституту пробації у здобувачів вищої освіти Пенітенціарної академії України.

Щиро бажаємо великій родині Центру пробації подальших успіхів, визначних досягнень, реалізації всіх задуманих планів та щасливого життя під мирним небом!


Робоча зустріч з заступником директора Державної установи

Робоча зустріч між заступником директора Державної установи «Центр пробації» Оленою Суботенко, заступником начальника Інституту професійного розвитку Володимиром Пармінським, в.о. завідувача кафедри підвищення кваліфікації працівників пробації Крістіною Сіренко, начальником кафедри психології Оксаною Мірошниченко та провідними фахівцями-практиками з питань пробації та її цифровізації – Наталією Дудкою та Олександром Кузнєцовим відбулася 1 лютого в Пенітенціарній академії України.

Головна мета зустрічі – напрями вдосконалення професійного підвищення кваліфікації працівників уповноважених органів з питань пробації, оновлення та актуалізація їх професійних знань, умінь і навичок, що дають змогу підвищувати продуктивність праці і максимально якісно виконувати функціональні обов’язки.

Під час спілкування Олена Суботенко зосередила увагу на різних аспектах функціонування інституту пробації, зокрема професійну підготовку працівників Центру пробації, реалізації пробаційних програм, які мають виховний вплив на правопорушників та сприяють соціальній адаптації і реінтеграції їх у суспільство. До того ж зробила акцент на актуальності і практичній значущості європейського досвіду становлення інституту пробації. Оскільки все більшого значення набуває цивілізований шлях роботи з правопорушниками у вигляді пробації. 

Крім того, було обговорено напрями трансформації діяльності пробації в Україні у цифровий формат в умовах сучасних технологій.


Підсумки професійної діяльності за 2023 рік

Звітування науково-педагогічних працівників Інституту професійного розвитку Пенітенціарної академії України відбулося 26 січня.

На засіданні кафедри формування та розвитку професійної компетентності персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України і кафедри підвищення кваліфікації працівників пробації Інституту професійного розвитку було висвітлено питання стосовно досягнень у професійній діяльності та науковій активності науково-педагогічних працівників за 2023 рік.

На захід були запрошені: проректор з освітньо-наукової роботи Вячеслав Пузирний, директор Інституту професійного розвитку Наталія Наулік та заступник директора Володимир Пармінський. 

Вячеслав Пузирний оголосив результати проведеної рейтингової оцінки науково-педагогічних працівників Інституту професійного розвитку Пенітенціарної академії України. Зосередив увагу на ліцензійних умовах провадження освітньої діяльності, зокрема відповідності освітньої та/або професійної кваліфікації науково-педагогічних працівників освітньому компоненту та досягненні у професійній діяльності за останні 5 років.  

Наталія Наулік зазначила, що Інституту необхідно зосередити зусилля на організації наукового стажування вчених Інституту за кордоном, підготовці публікацій спільно із зарубіжними партнерами, розвитку співпраці із закладами вищої освіти, мотивації до захисту дисертацій молодих науковців, а також написанні підручників, навчальних і навчально-методичних посібників та підвищення рівня англомовної культури вчених.


Круглий стіл на тему «Актуальні питання динамічної безпеки в установах виконання покарань»

Круглий стіл на тему «Актуальні питання динамічної безпеки в установах виконання покарань» було проведено 22 грудня. Захід організували науково-педагогічні працівники кафедри формування та розвитку професійної компетентності персоналу ДКВС України Інституту професійного розвитку.

У заході взяли участь в.о. начальника Управління ресоціалізації та соціальної реабілітації Департаменту підполковник внутрішньої служби Галина ЖИТНИК, в.о. першого заступника начальника Державної установи «П’ятихатська виправна колонія» (№ 122) майор внутрішньої служби Віталій ШКОЛА, психолог відділу соціально-виховної та психологічної роботи із засудженими Державної установи «П’ятихатська виправна колонія (№ 122)» лейтенант внутрішньої служби Равшан ШАМІЛОВ, науково-педагогічні працівники та слухачі первинної професійної підготовки персоналу відділів (секторів, груп) соціально-виховної та психологічної роботи УВП та СІЗО ДКВС України, які проходять навчання в Інституті професійного розвитку.

Під час круглого столу обговорили питання, що стосувалися складових динамічної безпеки, взаємовідносин персоналу і засуджених та професійних вимог до персоналу установ виконання покарань.


Пенітенціарна академія України завітала до Давидковецької загальноосвітньої школи I-III ступенів Хмельницької міської ради Хмельницької області.

Майбутнім вступникам розповіли про специфіку та переваги навчання, умови вступу до ПАУ.

Зустріч провели доценти кафедри формування та розвитку професійної компетентності персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України Інституту професійного розвитку Пенітенціарної академії України Вадим Жулковський і Валентин Матвійчук.


Тренінги для фахівців-пенітенціаріїв

Формування професійної компетентності фахівців Державної кримінально-виконавчої служби України – динамічний процес, що пов’язаний з необхідністю оновлення та набуття нових знань, умінь і навичок. Реформування пенітенціарної сфери та сучасні виклики сьогодення потребують від фахівців ДКВС України володіння новими компетенціями щодо формування комунікативних процесів, побудови комфортного професійного середовища, вміннями вирішувати складні службово-професійні завдання в екстремальних умовах.

Нагоду інноваційно розвинути комунікативні та психологічні компетенції мали офіцери ДКВС України, які проходять підвищення кваліфікації на базі Інституту професійного розвитку Пенітенціарної академії України, під час практичних занять, що були проведені у форматі тренінгів професором кафедри педагогіки та гуманітарних дисциплін доктором педагогічних наук, професором Вікторією Аніщенко. 

Фахівці-пенітенціарії під час тренінгів, які відбулися 15 і 18 грудня, працювали над розвитком навичок психологічної стійкості та саморегуляції в екстремальних умовах, а також розв’язували практичні кейси щодо визначення особливостей і шляхів запобігання їх виникненню та подоланню.


Круглий стіл 16 грудня

Круглий стіл на тему «Актуальні питання правового регулювання службової дисципліни та організація проведення службових розслідувань» провели для здобувачів вищої освіти Пенітенціарної академії України 16 грудня. Організатори заходу – персонал кафедри формування та розвитку професійної компетентності персоналу ДКВС України, кафедри підвищення кваліфікації працівників пробації Інституту професійного розвитку ПАУ й відділу кадрового забезпечення та виховної роботи.

Круглий стіл мав на меті поглибити знання учасників з питань правового регулювання службової дисципліни, розкрити особливості здійснення службових розслідувань в органах, установах виконання покарань та слідчих ізоляторах Державної кримінально-виконавчої служби України. Для обговорення і розкриття проблемних питань учасників залучили до науково-дослідної роботи.

Практичні працівники поділилися своїм досвідом зі здобувачами вищої освіти Пенітенціарної академії України. Про права та обов’язки начальника установи виконання покарань ДКВС України під час здійснення службового розслідування розповів заступник чергового помічника начальника установи чергової служби Державної установи «Львівська установа виконання покарань (№ 19)» Василь Панчишин. Заступник чергового помічника начальника установи чергової служби Державної установи «Новгород-Сіверська установа виконання покарань (№ 31)» Дмитро Овчинник проінформував про основні повноваження комісії службового розслідування, а також про права і обов’язки осіб, щодо яких призначено службове розслідування.


Навчання тренерів в Інституті професійного розвитку ПАУ

Навчання тренерів для персоналу установ виконання покарань та слідчих ізоляторів ДКВС України провели в Інституті професійного розвитку Пенітенціарної академії України 12 грудня. Захід відбувся відповідно до затвердженого Плану заходів на 2023–2024 роки з реалізації Національної стратегії із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року.

Навчання в онлайн-форматі провела фахівець-практик, досвідчена тренерка, кандидат психологічних наук, доцент Ірина ВОЛЕВАХА, використовуючи інноваційні педагогічні технології,віртуальні інструменти та онлайн-ресурси. До організації та проведення навчання долучились представники Інституту професійного розвитку: заступник директора Володимир ПАРМІНСЬКИЙ, науково-педагогічні працівники, представники відділу формування та супроводу освітніх програм і відділу організації навчання та методичної роботи.

Учасники заходу розглянули методики й техніки фізичного супроводу, спілкування і толерантного поводження з особами з інвалідністю, адже в установах виконання покарань та слідчих ізоляторах ДКВС України перебуває більше тисячі осіб з інвалідністю. Обговорили значення безбар’єрного простору за шістьма основними напрямами: фізична, інформаційна, суспільна, економічна, цифрова та освітня безбар’єрність.

Ірина ВОЛЕВАХА надала поради щодо комунікації з особами, які мають вади опорно-рухового апарату, слуху й мови, інтелектуальні порушення. Тренерка зауважила, що в установах виконання покарань та слідчих ізоляторах ДКВС України набагато більше людей з «непомітними» чи «прихованими» ураженнями, як-то артрит, серцеві захворювання, ускладнене дихання, епілепсія, діабет тощо.

Дотримання наведених під час навчання рекомендацій допоможе персоналу установ виконання покарань та слідчих ізоляторів ДКВС України налагодити контакти, уникнути незручностей та непорозуміння у спілкуванні з людьми з інвалідністю, які перебувають в установах виконання покарань та слідчих ізоляторів ДКВС України. 


Спільний навчально-практичний захід

Навчально-практичний тренінг для працівників Державної установи «Центр пробації» провели представники Інституту професійного розвитку Пенітенціарної академії України 12 грудня у м. Києві. Організатор заходу – Державна установа «Центр пробації».

Директор Інституту професійного розвитку ПАУ Наталія НАУЛІК, завідувач кафедри підвищення кваліфікації працівників пробації Крістіна СІРЕНКО і старший викладач кафедри Наталія ДУДКА забезпечили проведення тренінгу, під час якого були використані методи тімбілдингу, спрямовані на об’єднання і заохочення учасників до спільної результативної роботи, формування сприятливого психологічного клімату та виникнення атмосфери довіри, відчуття спільної справи.

У процесі активного обговорення старший викладач кафедри тактико-спеціальної підготовки ПАУ Олександр КУЗНЄЦОВ зосередив увагу присутніх на необхідності трансформації системи пробації у цифровий формат в умовах глобальних цифрових технологій, продемонстрував ефективні  хмарні технології для системи пробації.

Практичний працівник Інституту професійного розвитку, заступник начальника відділу інформаційних технологій в пробації Світлана КУЛИБАБА розповіла присутнім про особливості формування витягів з Єдиного реєстру засуджених та осіб, узятих під варту, а також про заходи кібергігієни, які включають в себе регулярне оновлення паролів, використання антивірусного програмного забезпечення та уважне ставлення до особистої інформації.

Представники Пенітенціарної академії України дуже вдячні директору Державної установи «Центр пробації» Олегу ЯНЧУКУ за запрошення на захід, що мав на меті закріпити ефективні методи й інструменти та найкращі практики в системі пробації.


З початку повномасштабної війни росія зневажає міжнародне право та порушує закони та звичаї війни. Задокументована правда про кожен злочин та трагедію є важливим етапом до засудження та покарання винних в тому, що відбувається.

Просвітницький захід, присвячений темі документування воєнних злочинів та захисту прав потерпілих від війни, відбувся в Інституті професійного розвитку Пенітенціарної академії України сьогодні, 8 грудня.

Захід організували і провели науково-педагогічні працівники кафедри формування та розвитку професійної компетентності персоналу ДКВС України та кафедри підвищення кваліфікації працівників пробації Інституту професійного розвитку.

Про норми міжнародного гуманітарного права, види воєнних злочинів, що вчиняються на території України з 2014 року і перелік яких не обмежується порушенням законів та звичаїв війни, розповів присутнім юрист громадської організації «МАRТ» Дмитро НАУМЕНКО. Саме ГО «МАRТ» спільно з громадською спілкою «Освітній дім прав людини в Чернігові» веде документування воєнних злочинів, геноциду, злочинів проти людяності, вчинених російськими окупантами в Чернігівській області.


Пенітенціарна система в сучасному світі виступає мірилом цивілізованості та демократичності країни. Саме тому активна робота над формуванням системи, в основі якої лежать принципи дотримання прав людини і громадянина, є основним завданням нинішньої Стратегії реформування.

Актуальним питанням забезпечення належних умов ув’язнених та засуджених в умовах війни був присвячений круглий стіл на тему «Правовий статус ув’язнених та засуджених», який пройшов у Пенітенціарній академії України сьогодні, 7 грудня.

Захід організували та провели науково-педагогічні працівники Інституту професійного розвитку ПАУ.

З доповідями виступили заступник начальника відділу формування та супроводу освітніх програм Інституту Ірина МАКОГОНЧУК, заступник начальника Інституту Євген БОРИСЕНКО, заступник начальника ДУ «Хмельницький слідчий ізолятор» із соціально-виховної та психологічної роботи Вадим ОСТАПЮК, викладачі Інституту та адвокат Ірина СМІРНОВА.


Представники Інституту професійного розвитку Пенітенціарної академії України взяли участь у розширеному засіданні колегії Департаменту з питань виконання кримінальних покарань, що відбулося 5 грудня. Захід мав на меті обговорення результатів реалізації політики держави у сфері виконання кримінальних покарань у 2023 році, стан реформування й напрями діяльності у 2024 році.

У засіданні взяли участь члени колегії і керівники структурних підрозділів Департаменту; керівники, заступники керівників міжрегіональних управлінь з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції, установ виконання покарань та слідчих ізоляторів, а також науковці, представники Пенітенціарної академії України, державних установ Державної кримінально-виконавчої служби України.

Від Інституту професійного розвитку ПАУ на заході були присутні: директор Інституту Наталія НАУЛІК, заступник директора Володимир ПАРМІНСЬКИЙ, начальник кафедри формування та розвитку професійної компетентності персоналу ДКВС України Олександр ТКАЧЕНКО, завідувач кафедри підвищення кваліфікації працівників пробації Крістіна СІРЕНКО, начальник відділу формування та супроводу освітніх програм Тетяна ІЩЕНКО.

У процесі обговорення, спираючись на досвід функціонування органів і установ виконання покарань, директор Інституту професійного розвитку Наталія НАУЛІК зазначила, що сильне лідерство сприяє формуванню ефективної системи безпеки та безпечного середовища в кримінально-виконавчих установах, налагодженню гуманної атмосфери та позитивної культури відносин між персоналом, засудженими й особами, взятими під варту. У виступі вона зауважила, що ключовим для керівника є усвідомлення відповідальності за управління людськими ресурсами: навчання персоналу та його розвиток, заохочення за результативну діяльність, забезпечення необхідними матеріальними ресурсами й інструментами для ефективної та якісної роботи, створення умов для співпраці та комунікації працівників органів і установ виконання покарань.

Результативності й ефективності діяльності Інституту професійного розвитку та Пенітенціарної академії України був присвячений виступ в.о. ректора ПАУ Юлії ПЕТРОВСЬКОЇ, що супроводжувався презентацією.

Представники Пенітенціарної академії України дуже вдячні начальнику Департаменту з питань виконання кримінальних покарань полковнику внутрішньої служби Сергію ГРЕЧАНЮКУ за запрошення на захід та можливість прозвітувати й обговорити результати діяльності Інституту професійного розвитку та Пенітенціарної академії України.


«Вважається, що по-справжньому зрозуміти країну неможливо, допоки не побуваєш у одній з її вʼязниць».

Нельсон Роліхлахла Мандела

З травня 2023 року Україна активно долучається до виконання Правил Нельсона Мандели в установах виконання покарань. «Правила Мандели» містять 122 правила, які охоплюють різні аспекти життя та роботи в пенітенціарних закладах, від заборони будь-яких форм жорстокого поводження, забезпечення права на справедливий судовий процес та презумпції невинуватості до правил надання медичної допомоги. Згідно з Правилами в основі пенітенціарної системи має лежати гуманне ставлення і повага до гідності та цінності людської особистості ув’язнених. «Правила Мандели» також визнають важливу роль персоналу пенітенціарних установ як соціальної служби особливого значення.

Наступним кроком до втілення Правил став онлайн-курс «Правил Нельсона Мандели». Питанням поширення курсу та подальшого розповсюдження Правил була присвячена зустріч між заступницею Міністра юстиції Оленою Висоцькою та головою програмного офісу UNODC Харшет Вірк.

Пенітенціарну академію України на заході представила директор Інституту професійного розвитку ПАУ кандидат юридичних наук, доцент Наталія Наулік.

Примірники друкованих видань, у яких йдеться про Правила мінімальних стандартних правил поводження з в’язнями та життєвий шлях Нельсона Мандели, були передані до наукової бібліотеки Пенітенціарної академії України.


Безперервний процес отримання знань, формування цінностей та професійних компетенцій після завершення навчання – одне з завдань Пенітенціарної академії України, яке успішно втілює Інститут професійного розвитку.

В межах цього структурного підрозділу Академії до навчального процесу та підвищення кваліфікації персоналу ДКВС України регулярно залучаються керівники та фахівці центральних органів виконавчої влади, провідні науковці та практики. До того ж, Інститут професійного розвитку ПАУ є одним з осередків, де приймаються важливі рішення та обговорюються плани щодо подальшого розвитку та покращення кримінально-виконавчої системи України.

Сьогодні, 29 листопада, в Пенітенціарній академії України відбувся міжкафедральний круглий стіл «Проблеми організації взаємодії оперативних апаратів УВП та СІЗО з оперативними та слідчими підрозділами інших правоохоронних органів під час тримання військовополонених», спрямований на реалізацію Стратегії реформування пенітенціарної системи на період до 2026 року. Сьогоднішній захід зібрав фахівців центральних органів виконавчої влади, провідних науковців, практиків та експертів.

З вітальним словом до учасників звернулися начальник Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Сергій ГРЕЧАНЮК, в.о. ректора Пенітенціарної академії України Юлія ПЕТРОВСЬКА, проректор з освітньо-наукової роботи Вячеслав ПУЗИРНИЙ.

Круглий стіл було організовано Інститутом професійного розвитку ПАУ, кафедрою ТСП ПАУ. Співорганізаторами заходу виступили Міністерство юстиції України, Департамент з питань виконання кримінальних покарань. Обговорення відбувалися у змішаному форматі – офлайн і дистанційно.


Основи кібербезпеки: види шахрайських схем, безпека від шахрайства» – тема виховної бесіди з елементами тренінгу, яку провели 17 листопада для слухачів Інституту професійного розвитку Пенітенціарної академії України старший інспектор кадрового забезпечення та виховної роботи Алла Чебоненко і старший інспектор відділу організації навчання та методичної роботи Вікторія Бражна.

Під час заходу увагу слухачів зосередили на поширених схемах шахрайства у воєнний час, зламах сторінок у соціальних мережах, фейковому зборі коштів на допомогу та смс-розсиланні, небезпечним онлайн-покупкам, телефонному шахрайству.

Активному обговоренню сприяли наведені приклади різноманітних кібершахрайств. Наприклад, шахраї зламують сторінку в соціальних мережах (у фейсбуці, інстаграмі або телеграмі), публікують від імені власника прохання проголосувати в конкурсі за члена сім’ї чи відправити фінансову допомогу на придбання амуніції у зв’язку з відбуттям на фронт. Ще варіант обману – розсилання у месенджерах повідомлень такого змісту: «Привіт! Позич, будь ласка, гроші до завтра! Дуже треба!», суму зазначають різну. Також шахраї роблять фейкові оголошення зі збору грошей на лікування дітей, які нібито постраждали від воєнної агресії. Є випадки, коли шахраї знаходять в інтернеті фото потерпілих людей і збирають гроші на допомогу «постраждалим». А ще з метою викрадення персональних даних та зараження пристроїв вірусом аферисти можуть надіслати шкідливі посилання у вигляді смс, на eлектронну пошту або в месенджери.

Слухачів заходу попередили, що всі способи шахрайств мають певні спільні риси: злочинці розуміються на психології поведінки особи (їхньої жертви), обізнані з роботою банківських платіжних систем та операторів мобільного зв’язку, володіють банківською термінологією, мають практичні навички роботи із сучасною комп’ютерною технікою.

Подібні бесіди дуже важливі й корисні, адже навчають протистояти кіберзагрозам, оскільки війна триває і в інформаційному просторі.


За сприяння проєкту ЄС «Право-Justice» для викладачів Академії Державної пенітенціарної служби 21–23 червня було проведено другу частину тренінгу «Тренерські технології/інструменти для розроблення і проведення тренінгів». Тренінг було проведено в онлайн форматі.

Головний вектор підвищення кваліфікації викладачів та тренерів – це забезпечення мобільного й динамічного процесу навчання, що гнучко реагує на зміни у сфері освіти, а також опрацювання новітніх підходів до підготовки кваліфікованих кадрів, зокрема, з метою ознайомлення викладачів з методиками та інструментами дистанційного навчання.

В рамках тренінгу викладачі отримали хорошу практичну підготовленість для роботи зі слухачами курсів первинної підготовки та підвищення кваліфікації за рахунок повноцінного засвоєння принципів, методів користування інноваційними технологіями, розвитку навичок комунікації в онлайн-форматі.

Упродовж трьох днів заняття проводила методолог Юлія Бех, доктор філософських наук, професор, академік Національної академії наук вищої освіти України, бізнес-тренер, яка ознайомлювала колег з особливостями тренерської діяльності, онлайн-комунікації та специфікою дистанційної роботи викладача.


Ефективне підвищення кваліфікації базується на отриманні практичних знань у сучасних умовах. Тому діяльність працівників Інституту професійного розвитку спрямована на підготовку освітніх програм та навчальних матеріалів у співпраці з практичними працівниками системи ДКВС України.
У рамках співпраці 20 червня відбулася робоча нарада представників Інституту професійного розвитку та Державної установи «Генеральна дирекція Державної кримінально-виконавчої служби» в особі начальника відділу енергозабезпечення органів і установ ДКВС України Василя Бойка та начальника відділу організації продовольчого забезпечення установ ДКВС України Олександра Нужного. Під час зустрічі обговорювали питання, пов’язані з проходженням первинної професійної підготовки та підвищення кваліфікації працівників, які навчаються за програмами заступників начальника установи з інтендантського та комунально-побутового забезпечення, начальників (старших інспекторів) відділів (секторів, груп) з інтендантського та господарського забезпечення установ виконання покарань та слідчих ізоляторів Державної кримінально-виконавчої служби України на базі Інституту. Під час зустрічі домовилися щодо подальшої співпраці з наповнення змісту програм практичними матеріалами, залучення працівників Генеральної дирекції до проведення занять та організації спільних заходів з метою отримання нових знань персоналом системи.


Круглий стіл, присвячений актуальним питанням, що виникають під час виконання альтернативних позбавленню волі кримінальних покарань, звільнення від відбування покарання з випробуванням у період воєнного стану, відбувся 20 червня на базі Чернігівського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» в Чернігівській області.

У заході взяли участь старша викладачка кафедри підвищення кваліфікації працівників пробації Наталія Дудка, заступниця начальника кафедри формування та розвитку професійних компетентностей персоналу ДКВС України Людмила Олефір та персонал Чернігівського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» в Чернігівській області. Працівники уповноваженого органу з питань пробації поділилися досвідом вирішення проблемних питань та кризових ситуацій в умовах воєнного стану, які виникають під час роботи із суб’єктами пробації.


30 травня в Академії Державної пенітенціарної служби відбувся науково-практичний онлайн-семінар на тему «Підготовка персоналу установ виконання покарань до дій, пов’язаних з груповою непокорою та масовими заворушеннями». Організатори заходу – представники кафедри підвищення кваліфікації працівників пробації і кафедри формування та розвитку професійних компетентностей ДКВС України Інституту професійного розвитку Академії Державної пенітенціарної служби.

У роботі семінару взяли участь оперуповноважені оперативних відділів (груп) УВП і СІЗО ДКВС України та викладачі Інституту професійного розвитку Академії Державної пенітенціарної служби.

Мета зустрічі – обговорення актуальних питань, пов’язаних з підготовкою персоналу установ виконання покарань до дій, пов’язаних з груповою непокорою та масовими заворушеннями.

Учасники семінару творчо та різнопланово підготувались до виступів. Спікерами на заході були:

  • старший викладач кафедри підвищення кваліфікації працівників пробації Інституту професійного розвитку Академії Державної пенітенціарної служби Олександр Косов;
  • оперуповноважений оперативного відділу ДУ «Ізмаїльський слідчий ізолятор», лейтенант внутрішньої служби Олексій Іщенко;
  • оперуповноважений (по боротьбі з незаконним обігом наркотичних засобів) оперативного відділу ДУ «Кропивницький слідчий ізолятор», старший лейтенант внутрішньої служби Григорій Непотенко;
  • оперуповноважений оперативного відділу ДУ «Кропивницька виправна колонія (№6)», майор внутрішньої служби Павло Бойко;
  • оперуповноважений оперативного відділу ДУ «Запорізький слідчий ізолятор», майор внутрішньої служби Григорій Грецький.

Доповідачі порушили проблемні питання порядку дій персоналу у разі групової непокори чи масового заворушення, заходів щодо приведення до готовності сил і засобів за надзвичайних обставин, дій персоналу під час виникнення реальної загрози збройного нападу на колонію та інші актуальні питання.

Висловлюємо вдячність усім учасникам науково-практичного семінару за участь та змістовні доповіді. Бажаємо подальших досягнень у вашій справі!


Формування потужного кадрового потенціалу є основою ефективної діяльності будь-якої інституції. Розвиток персоналу – це міцний фундамент майбутніх досягнень.

25–26 травня у м. Києві пройшла конференція «HR СТРАТЕГІЯ. СИСТЕМА ДОБОРУ ПЕРСОНАЛУ», головною метою якої стало обговорення інноваційних принципів сучасної моделі HR-менеджменту та їх впровадження в Центрі пробації.

До участі у заході, проведення якого стало можливим за підтримки проєкту ЄС «Pravo-Justice», запрошено працівників регіональних філій, відповідальних за роботу з персоналом, співробітників відділу по роботі з персоналом та керівництво Центру пробації, представників Міністерства юстиції України і працівників Академії ДПтС.

Під час конференції досягнуто домовленостей про подальші кроки співпраці ДУ «Центр пробації» та Академії ДПтС щодо професійного розвитку працівників пробації, залучення до забезпечення навчального процесу практичних працівників, робота зі студентами Академії ДПтС як майбутніми фахівцями пробації. Учасники акцентували увагу на інноваційних підходах навчання, формування людино-орієнтованих інструментів розвитку персоналу.

Академію ДПтС на заході представляли: директор Інституту професійного розвитку Академії Державної пенітенціарної служби Наталія НАУЛІК; старший викладач кафедри формування та розвитку професійних компетентностей персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України Володимир БАРАХТА; старший викладач кафедри підвищення кваліфікації працівників пробації Наталія ДУДКА.

Дякуємо ДУ «Центр пробації» та проєкту ЄС «Pravo-Justice» за запрошення і ефективну співпрацю!


Одним з головних завдань Інституту професійного розвитку Академії Державної пенітенціарної служби є залучення до участі в освітньому процесі персоналу ДКВС України керівників та фахівців центральних органів виконавчої влади, провідних науковців і практиків.

Саме тому 23 травня представниками кафедри формування та розвитку професійних компетентностей персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України Інституту професійного розвитку була запрошена заступник начальника відділу інформаційних технологій у пробації Державної установи «Центр пробації» Кулибаба Світлана Володимирівна, яка провела заняття на тему «Робота персоналу пробації з Єдиним реєстром засуджених та осіб, узятих під варту».

Під час заняття відбулась жвава дискусія щодо недопущення помилок під час користування ЄРЗО. Учасники обговорили шляхи поліпшення роботи Реєстру.


1 травня на базі Академії відбувся міжвузівський круглий стіл, присвячений питанням застосування здоров’язбережувальних технологій у навчально-виховному процесі. У заході взяли участь представники Академії, а саме кафедри педагогіки та гуманітарних дисциплін, Інституту професійного розвитку, медичної частини, та представники Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка.

Учасники круглого столу обговорили питання застосування здоров’язбережувальних технологій в освітній галузі. Було зазначено, що сучасна система освіти чималу увагу приділяє проблемі збереження та зміцнення здоров’я молоді. Насамперед це реалізовується через впровадження в освітній процес різних профілактичних програм з формування здорового способу життя, головною метою яких є розуміння курсантами і студентами важливості збереження власного здоров’я. Водночас виокремили низку соціально-педагогічних, психологічних факторів, які негативно впливають на формування здоров’язбережувального середовища у навчальних закладах.

Зустріч відбулась у форматі конструктивного діалогу.


26 квітня відбулася робоча нарада, проведена в онлайн-форматі між персоналом Інституту професійного розвитку та працівниками Державної установи «Центр пробації». Під час зустрічі обговорювали питання, пов’язані з проходженням підвищення кваліфікації працівників ДУ «Центр пробації» на базі Інституту. Також присутні мали можливість отримати відповіді на питання й визначили напрями подальшої співпраці.


26 січня відповідно до плану роботи кафедри підвищення кваліфікації персоналу пробації на 2022–2023 навчальний рік та плану основних заходів Інституту підвищення кваліфікації персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України Академії Державної пенітенціарної служби на 2022–2023 навчальний рік на базі Чернігівського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» в Чернігівській області було проведено круглий стіл на тему «Реалізація функцій пробації в умовах воєнного стану: виклики, практика, досвід вирішення проблемних та кризових ситуацій».

         У заході взяли участь викладачка Інституту Наталія Дудка та персонал Чернігівського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» в Чернігівській області. Працівники уповноваженого органу з питань пробації поділилися досвідом вирішення проблемних питань та кризових ситуацій в умовах воєнного стану, які виникають під час роботи із суб’єктами пробації.

Зустріч відбулася у форматі конструктивного діалогу з обговоренням актуальних питань щодо реалізації функцій пробації в умовах сьогодення.


6 грудня в Інституті підвищення кваліфікації персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України Академії Державної пенітенціарної служби на платформі ZOOM відбувся круглий стіл на тему «Особливості та порядок документування злочинів під час збройного конфлікту». Організатори зустрічі – викладачі кафедри підвищення кваліфікації персоналу закладу вищої освіти.

У заході взяли участь слухачі курсів підвищення кваліфікації, науково-педагогічні працівники Інституту підвищення кваліфікації персоналу ДКВС України Академії ДПтС та Дмитро Науменко – координатор громадської приймальні ГО «МАРТ», монітор НПМ (Національного превентивного механізму).

Громадська організація «МАРТ» спільно з громадською спілкою «Освітній дім прав людини в Чернігові» веде документування міжнародних злочинів (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини), ймовірно вчинених російськими окупантами в Чернігівській області. За визначений узагальненням період задокументовано та внесено до бази даних щодо 2 050 епізодів.

Детальний опис подій за період 24 лютого – 24 листопада 2022 року міститься у Хроніках подій Чернігівщини.

Зустріч відбулася в невимушеній атмосфері обговорення та жвавої дискусії.


1 грудня відповідно до плану роботи кафедри підвищення кваліфікації персоналу пробації на 2022–2023 навчальний рік та плану основних заходів Інституту підвищення кваліфікації персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України Академії Державної пенітенціарної служби на 2022–2023 навчальний рік було проведено науково-практичний семінар «Роль інституту омбудсмана в дотриманні законності під час виконання кримінальних покарань: практика України та зарубіжний досвід» зі слухачами курсів підвищення кваліфікації. У заході взяли участь науково-педагогічні працівники Інституту підвищення кваліфікації персоналу ДКВС України та Академії, а також запрошені: Ірина Жмака – регіональний представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Чернігівській області, Алла Лепеха – регіональний координатор взаємодії з громадськістю Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Чернігівській області та Дмитро Науменко – координатор громадської приймальні ГО «МАРТ», монітор НПМ (Національного превентивного механізму).

Зустріч відбулася у форматі конструктивного діалогу між слухачами, науково-педагогічними працівниками та запрошеними фахівцями.