ІІ Маріупольський конституційний форум «Візії майбутнього: конституційний вимір повоєнного відновлення України та європейської інтеграції», організований і проведений Конституційним Судом України спільно із Програмою підтримки ОБСЄ для України, відбувся 6 жовтня. Від Академії Державної Пенітенціарної служби у заході взяла участь професор кафедри економіки та соціальних дисциплін доктор філософських наук, професор Наталія Доній, яка долучилася до роботи форуму в онлайн-форматі.
На пленарних сесіях відбувалося обговорення проблематики повоєнної правової системи України та конституційного правосуддя.
Зокрема, тема «Повоєнне відновлення України: конституційно-правові візії майбутнього» охоплювала такі питання: якою має бути правова система України; конституційне правосуддя в повоєнних умовах; подолання суспільних розколів: конституційні рамки інститутів перехідної справедливості; стратегії подолання наслідків війни; стратегії реінтеграції звільнених територій.
Обговорюючи тему «Справедливість для всіх: доступ до правосуддя на звільнених територіях», учасники обмінялися думками щодо відновлення роботи судів на звільнених територіях, добору суддів, доступу до правосуддя з окупованих територій, а також про судову систему після війни та інструменти перехідної справедливості (правосуддя).
Тема, пов’язана з європейською інтеграцією, містила такі питання: зміни до Конституції України при вступі до Європейського Союзу, інституційний механізм та парламентський контроль, взаємодія Конституційного Суду України і Суду ЄС.
Ще одна з порушених проблем – гендерний вимір повоєнного відновлення України, тому обговорення стосувалося Конституції і гендеру, гендерного аналізу в конституційному провадженні, війни та гендерного насильства.
Захід завершився підсумковою сесією «Майбутнє твориться зараз». Учасники та організатори форуму переконані, що подібні заходи є надзвичайно важливими, оскільки привертають увагу до найнагальніших питань, дають змогу напрацювати моделі їх розв’язання.