7-9 жовтня 2016 року в м. Києві на території Межрегіональної Академії управління персоналом проходив V-й ювілейний Всеукраїнський фестиваль психодрами, в якому взяв участь доцент кафедри психології Академії ДПтС Мозговий Віктор Іванович, який являється навчаючим тренером ПАФЕ (Європейська психодраматична асоціація), Президентом асоціації Психодрами.
Даний фестиваль психодрами, який вже 5 років збирає психодраматистів різних шкіл і поколінь, надає можливості відвідати майстерні «метрів», заявити про себе тим, хто тільки починає, обмінятися досвідом, зустрітися всім разом під час великої групи з легендами психодрами або вперше познайомитися з методом.
Відкриття фестивалю проводив досвідчений австрійський психодраматерапевт, супервізор, коуч – Норберт Нойреттер (Norbert Neuretter) – ÖAGG (Österreichischer Arbeitskreis für Gruppentherapie und Gruppendynamik/ Австрійська асоціація групової психотерапії та групової динаміки). Норберт – давній друг України і його приїзд – знак солідарності та підтримки колегам-психодраматистам у ці непрості часи.
Під час фестивалю проводились ряд майстер-класів, один із цих заходів проводив Мозговий Віктор Іванович, що мав назву «Психологічна залежність – свобода або деградація». Як вважає Мозговий В.І., психологічна залежність – це жити за ” чужими” законами і правилами, нав’язаними як би тобі ззовні. У нашому суспільстві, орієнтованому на свободу особи, залежність розглядають в першу чергу як негативне явище. Це не зовсім справедливо: увесь процес виховання спочатку побудований на залежності дитини від батьків і, більше того, зміцнює цю залежність. Тільки, коли в дитину вже вкладені основні соціальні норми, дорослі можуть почати формувати в нім самостійність і незалежність. Якщо цього не відбувається і особа соціально не ” дозріла”, тоді людина живе як би не своїм життям, а програмою, нав’язаною батьками або соціальним середовищем.
Буває і так, що природна здатність дорослої людини самостійно вирішувати свої проблеми ” раптом” руйнується і з’являється залежність вирішувати проблеми за допомогою наркотиків й алкоголю. Чому так відбувається з нами на певному етапі життя, в чому причина, що природні здібності людської психіки вирішувати виникаючі життєві проблеми втрачають свою ” геніальну” здатність підтримувати позитивні емоції і самооцінку. Знайти причину, побачити шлях вирішення проблеми, зрозуміти, як і який ресурс необхідно задіяти, щоб протистояти виникаючій психологічній залежності – ось основне завдання майстер-класу фестивалю.
Кафедра психології