Презентація проєкту «В’язниця. Історія. Люди» у Луцьку

21 травня в Луцьку пройшла презентація проєкту «В’язниця. Історія. Люди»!

Даний проєкт – спільна робота Департаменту з питань виконання кримінальних покарань, Пенітенціарної академії України, Українського інституту національної пам’яті, Волинського національного університету імені Лесі Українки. Проєкт став можливим завдяки підтримці Міністерства юстиції України, зокрема за сприяння заступника Міністра юстиції України Олени Висоцької.

Підготовку, реалізацію та модерування проєкту здійснила Алла ПОПРУЖНА – доцент кафедри економіки та соціальних дисциплін ПАУ, кандидат історичних наук, доцент.

Під час першої частини заходу в Державній установі «Луцький слідчий ізолятор» (Луцький СІЗО) учасники проєкту – історики, журналісти, пенітенціарний персонал – мали коротку екскурсію територією ізолятора, познайомилися зі стіною пам’яті політв’язнів (зокрема, Валентина Мороза, Дмитра Іващенка, Миколи Куделі, Ніла Якубчука, Івана Гончарука, Дмитра Шумука, Ростислава Волошина, Івана Скоп’юка, Галини Коханської, о. Лева Ліхтанського) та архівними документами, що збереглися.

У Волинському національному університеті імені Лесі Українки захід продовжився у форматі круглого столу «В’язниця, пам’ять, права людини – уроки історії та виклики сьогодення». Професорсько-викладацькому складу університету, запрошеним історикам, правозахисникам, журналістам було презентовано візуальний матеріал, присвячений відомим громадським діячам, запротореним до Луцької в’язниці за антиімперську та антирадянську діяльність. Учасники круглого столу обговорили актуальність та перспективи продовження проєкту в інших регіонах України.

Доктор історичних наук, професор ВНУ імені Лесі Українки, автор книги «Світ за ґратами. Пенітенціарна система на Волині та в Галичині у 1918–1939 роках» Олег РАЗИГРАЄВ виступив з доповіддю про історію Луцької в’язниці від найдавніших часів до початку Другої світової війни. Про Луцьку в’язницю в період нацистської окупації (1941–1944) доповів Богдан ЗЕК – кандидат історичних наук, завідувач науково-експозиційного відділу новітньої історії Волині Волинського краєзнавчого музею. Про сфальсифіковані судові справи проти діячів національного руху наприкінці 80-х років ХХ ст. розповіла Леся БОНДАРЧУК – регіональний представник Українського інституту національної пам’яті, кандидат історичних наук.

Знаковим гостем заходу став Мирослав МАРИНОВИЧ – громадський діяч, дисидент, політв’язень, голова амністійного руху в Україні, який виступив з доповіддю «Про спротив дисидентів і практики впливу на особистість у в’язничній системі часів СРСР».

Через призму тюремної історії українських пасіонаріїв було акцентовано увагу на важливості дотримання прав людини і людської гідності в установах виконання покарань.

Про презентацію унікального просвітницького проєкту «В’язниця. Історія. Люди», яка відбулась 21 травня у Луцьку — дивіться у відеосюжеті!

Нагадаємо: вперше проєкт «В’язниця. Історія. Люди» був презентований торік 15 вересня на базі Пенітенціарної академії України та Державної установи «Чернігівський слідчий ізолятор».
Однією з ініціаторів проєкту є Алла ПОПРУЖНА – доцент кафедри економіки та соціальних дисциплін Пенітенціарної академії України, кандидат історичних наук, доцент.

Пишаємось тим, що з кожним днем даний проєкт набуває все більших масштабів та привертає до себе увагу видатних українських громадських діячів, істориків, науковців та журналістів.