Круглий стіл «Заміна покарання засудженим особам до довічного позбавлення волі в Україні: реалії та проблеми» відбувся 7 грудня в Пенітенціарній академії України. Захід, проведений під головуванням завідувача кафедри кримінального, кримінально-виконавчого права та кримінології доктора юридичних наук, доцента, заслуженого юриста України Садіга Тагієва, був присвячений 75-й річниці ухвалення Загальної декларації прав людини.
Серед учасників круглого столу – Уповноважений з прав людини у Чернігівській області Лариса Шумна, правозахисник Харківської правозахисної групи Андрій Діденко, адвокат Харківської правозахисної групи Василь Мельничук, заступник директора Інституту професійного розвитку Володимир Пармінський, керівник юридичної клініки ПАУ Антон Сікун, науково-педагогічні працівники та слухачі Академії.
З вітальним словом до присутніх звернувся проректор з освітньо-наукової роботи Вячеслав Пузирний, який підкреслив актуальність цього заходу, зважаючи на процес адаптації вітчизняного законодавства до міжнародних стандартів. Також привернув увагу учасників до мети круглого столу – напрацювання пропозицій до законодавства України з урахуванням міжнародних принципів та принципів кримінального і кримінально-виконавчого права.
Під час обговорення проблемних питань, пов’язаних із заміною покарання засудженим до довічного позбавлення волі, правозахисник Андрій Діденко зазначив, що станом на 1 січня 2023 року в Україні 1578 осіб відбувають покарання у виді довічного позбавлення волі. Тільки у двох установах виконання покарань створені закриті дільниці, де утримуються засуджені до покарання у виді довічного позбавлення волі на загальних умовах тримання, у всіх інших установах довічників утримують у приміщеннях камерного типу по дві особи, що не відповідає міжнародним нормативно-правовим актам.
Адвокат Василь Мельничук у своїй доповіді торкнувся питання розробки дієвого механізму умовно-дострокового звільнення засуджених до покарання у виді довічного позбавлення волі, оскільки попередні зміни визнані Конституційним Судом України неконституційними. Він зазначив, що розроблені методики виправлення засуджених з накопичувальною бальною системою не є дієвими і питання про звільнення від відбування покарання покладається виключно на розсуд суду.
Уповноважений Верховної Ради з прав людини у Чернігівській області Лариса Шумна представила статистичні дані стосовно теми заходу, вказавши на проблему сьогодення: значний відсоток із загальної кількості винесених рішень Європейського суду з прав людини залишаються невиконаними.
Професор кафедри кримінального, кримінально-виконавчого права та кримінології Яна Триньова під час виступу наголосила на необхідності зазначення у мотивувальній і резолютивній частинах вироку суду підстави звільнення від відбування покарання засудженого, що позбавить у майбутньому суд від повторного розгляду справи.
Після обговорення всіх проблемних питань завідувач кафедри кримінального, кримінально-виконавчого права та кримінології Садіг Тагієв підбив підсумки і виокремив такі гучні справи довічників до Європейського суду з прав людини та Конституційного Суду України у частині забезпечення їх права на умовно-дострокове звільнення: «Петухов проти України», «Медвідь проти України», справа Ігоря Трубіцина, Анатолія Леженецького. Садіг Тагієв наголосив, що право на умовно-дострокове звільнення не є «королівською прерогативою», а перспективою для подальшого повноцінного життя засудженого.