Пенітенціарна академія України – державний, галузевий, вищий навчальний заклад, що проводить інноваційну освітню діяльність, пов’язану з наданням вищої освіти на першому, другому і третьому наукових рівнях вищої освіти за певними спеціальностями, проводить фундаментальні та практичні наукові дослідження, є провідним науковим і методичним центром, має розвинуту інфраструктуру навчальних і наукових підрозділів, сприяє розширенню наукових знань, проводить просвітницьку діяльність.
Історія становлення Академії починає свій відлік ще з 1978 р., коли наказом № 0615 МВС СРСР було створено Чернігівську школу удосконалення начальницького складу міліції МВС СРСР з метою здійснення початкової підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації співробітників підрозділів 5-го Головного управління МВС СРСР. Навчальний процес школи вдосконалення будувався на основі типових навчальних планів для навчальних закладів МВС і включав, окрім навчальних дисциплін загальноюридичного спрямування, низку спеціальних дисциплін, які відображали специфіку початкової підготовки і перепідготовки співробітників спецкомендатур, інспекцій з виправних робіт, відділів та управлінь співробітників інших підрозділів, пов’язаних з виконанням покарань без позбавлення волі.
Перше заняття в школі відбулося 4 січня 1980 року.
Для роботи у новоствореному навчальному закладі були запрошені як досвідчені фахівці, так і молоді викладачі з вищих навчальних закладів різних міст України: В.І. Воронцов, Б.В. Бондаренко, М.М. Міткевич, В.А. Васильцова, Г.І. Соловйова, В.Ф. Усенко, Д.І. Педай, В.В. Іванов, Н.М. Нечасна, К.О. Гречанюк, В.М. Нікіфоров, Г.Й. Бондарєв, М.Ф. Нікітенко, М.В. Сучок, І.П. Осипенко та інші.
Серед 10 навчальних закладів подібного профілю МВС у 1990 році школа вдосконалення посіла перше місце, що було свідченням високого професіоналізму її співробітників. Наявність відповідної матеріальної бази і висококваліфікованого колективу дозволила поставити питання про створення Чернігівського філіалу Всесоюзного Домодєдовського інституту підвищення кваліфікації співробітників МВС СРСР. Подібний наказ був завізований у грудні 1990 року. Але розпад Радянського Союзу не дозволив завершити реорганізацію.