Онлайн-дискурс «Медіаграмотність – основа інфобезпеки»

18 лютого начальник відділу зв’язків з громадськістю та ЗМІ Світлана Ющенко провела онлайн-дискурс «Медіаграмотність – основа інфобезпеки» з курсантами та студентами Академії ДПтС.

У нинішні часи гібридних та інформаційних воєн здатність критично мислити й захищатися від маніпуляцій стає питанням національної безпеки. У цьому динамічному, інформаційному світі дуже легко потрапити під вплив фейків та гібридних загроз. Прийоми, що для цього використовуються, настільки детально розроблені, що бувають малопримітними для споживачів новинних матеріалів. Тому медіаграмотність стає одним із ключів до стійкості країни до ворожих впливів.

Під час онлайн-заходу були обговорені важливі та актуальні питання:

– Що таке інформація і за якими законами вона розвивається?

– Чи можна регулювати інформаційний потік у сучасному світі?

– Як працюють основні методи дезінформування і в чому полягає її загроза?

– Чому вплив фейків є потужним та як навчитися їх розпізнавати?

– Соціальні медіа як джерело новин та ефект «бульбашки».

Добірка цікавих та корисних матеріалів про медіаграмотність

01Very Verified – онлайн-курс з медіаграмотності пояснює, як орієнтуватися в інформації довкола та як розпізнати дезінформацію і пропаганду.

02Медіаграмотність для громадян – дистанційний навчальний курс, метою якого є надання базових знань у сфері медіа, ознайомити громадян з найрозповсюдженішими видами маніпуляцій і пропагандою, надати базові інструменти перевірки інформації та критичного мислення.

03Фільтр — це національний проєкт з медіаграмотності Міністерства культури та інформаційної політики України, аби об’єднати зусилля держави, громадських організацій та медіаспільноти для підвищення рівня медіаграмотності українців. На платформі зібрані корисні матеріали для всіх, хто прагне зробити медіаграмотність своєю життєвою навичкою.

04Новинна грамотність – онлайн-курс, спрямований на поширення медіаграмотності серед населення в умовах воєнного конфлікту.

05050Медіаграмотна місія – онлайн-гра, спрямована на перевірку вміння рятуватися від шкідливого інформаційного впливу.

06Наука повсякденного мислення – курс на Prometheus. Платформа Prometheus переклала українською курс викладачів університету Квінсленда (Австралія). Цей курс є одним із найпопулярніших у сфері розвитку критичного мислення. Тривалість курсу – 13 тижнів і до нього можна долучитися в будь-який зручний для вас час. Цей курс дає інструменти, які допоможуть навчитися мислити незалежно та аналітично, цінувати факти більше власного досвіду.

07Бібліотека медіаграмотності від Академії української преси. Академія української преси на власному сайті зробила добірку книг та презентацій з медіаосвіти та медійної грамотності. У бібліотеці можна знайти підручники з гендерної рівності в медіа, з питань верифікації даних, посібники з журналістської етики та багато інших цікавих матеріалів. Загалом у бібліотеці від АУП кожен може знайти інформацію про той аспект медіаграмотності, що найбільше цікавить.

Рекомендації щодо дій у разі загрози виникнення або виникнення надзвичайної ситуації:

  1. «Абетка безпеки», розроблена ДСНС, з можливістю встановлення відповідного мобільного додатка на смартфон. Доступна за посиланням –abetka.dsns.gov.ua.
  2. Рекомендований вміст тривожної валізи – доступнийза посиланням.
  3. Брошура «У разі надзвичайної ситуації або війни», розроблена Міністерством культури та інформаційної політики. Доступназа посиланням.